A
legfőbb
létfenntartási ösztöneink: A
három legfontosabb ösztönös kényszerünk: a közösséghez
tartozás kényszere (a falka-ösztön), az önbecsülési kényszer
(a rangsor-ösztön) és az önámítási-képmutatási kényszer,
amely ezeket kiszolgálja minden aljasság árán is (hazugság,
gonoszság, gőg, képmutatás, irigység, nagyzolás, stb.). Ezek
így együttesen alkotják a fő „ösztönös
kényszereinket”.
A
létfenntartó ösztönök kényszerei: a
közösségi ösztön
kényszere (a minél nagyobb közösséghez minél erősebben kötődés kényszere), az önbecsülés kényszere és az önámítási ösztön kényszere, mely utóbbi az első kettőt szolgálja ki, valósítja meg.
A művészet: az egyik legfontosabb emberi tevékenység, amelynek a célja az, hogy a művészeti alkotás befogadójában, szemlélőjében, élvezőjében stb. katarzist hozzon létre. A katarzis érzelmi segítséget jelent az erkölcsi megtisztulás, az önkritika, az erkölcsi nemesedés, és így a boldogság eléréséhez.
A nacionalizmus: A nacionalizmus az egyik életfenntartó alapösztönünk - a falka-ösztön, a hazafiság - elfajzott változata, és a késztetés a nacionalizmusra minden emberben él. A nac. mindenképpen egy közösség (társadalom, társad. réteg) látlelete, betegségtünete. Ugyanis nacionalista uszítók mindig, mindenütt léteznek, a lényeg az, hogy az uszításukra hogyan reagál az adott közösség. A nacionalizmus létrejötte az adott társadalom betegségét jelzi. Tehát a nacionalizmus olyan szempontból természetes, hogy biztosan megjelenik az adott közösségben, ha a közösség (erkölcsi színvonala, életképessége) külső terhelés-növekedés vagy belső gyengülés következtében nem képes lelki, erkölcsi egyensúlyát megőrizni. Tehát itt is érvényes szerintem az, hogy nem lehet semmit önmagában megítélni, hanem csakis a körülményekkel együtt, amelyek hatnak az adott dologra. Lássunk két példát, egyiket a külső nyomásra fellépő válaszreakcióként létrejövő nacionalizmus, a másikat az adott ország saját belső gyengeségeként megjelenő nacionalizmus formájában:
--- Pl. lehet, hogy az egyik országban fellépő nacionalizmus pontosan azt jelzi, hogy az adott ország vetélytársa, egy nála sokkal erősebb ország elviselhetetlen nyomást fejt ki, igyekszik fölzabálni, gyarmatosítani az adott országot, amelyben ilyen helyzetben természetes, hogy a külső nyomás egy adott szintjén megjelenik ez a lelki betegségtünet, a nacionalizmus, amely (látszólagosan) ellensúlyozza a vetélytárs(ak) által kifejtett roncsolódást a gyarmatosítandó ország lakosainak az önbecsülésében.
--- A nacionalizmus lényegében egy lelki kompenzáció az adott nép(csoport) megtépázott önbecsülését javítandó. Ezt valós önbecsülés-növekedéssel igen nehéz elérni, hiszen ahhoz szinte újjá kellene születnie az adott közösségnek, és sokkal tisztességesebben (demokratikusabban, szolidárisabban, stb.) kellene viselkednie. Marad tehát a hamis, a csaláson alapuló megoldás: ha magunkat nem tudjuk is felemelni, másokat azért le tudunk alacsonyítani... és így, még ha látszólagosan, még ha öncsaló módon is, de javítani tudjuk a másokhoz viszonyított megítéltetésünket és önbecsülésünket, ami innentől persze már csak hamis önbecsülésként említhető...
Az
önámítás ösztönös kényszere:
(röviden:
az önámítási kényszer vagy egyszerűen csak az önámítás):
Mivel az önbecsülési kényszerünknek (rangsor-kényszerünknek)
általában nem tudunk becsületes úton eleget tenni, "besegít"
az önámítás és testvére, a képmutatás. Ahhoz ugyanis, hogy
valóban magasabb rangot szerezzünk a közösségen belül, valóban
értékesebbnek és áldozatkészebbeknek kellene lennünk, mint
korábban, és ezt folyamatosan véghezvinni nyilván szinte
lehetetlen, illetve csak nagy kitartással, szorgalommal és pl.
bátorsággal lehetséges. Mivel a valóságban ezt általában nem
tudjuk megvalósítani, "segítségünkre siet" az
önámításunk, és elhiteti velünk (és a külvilággal is a
képmutatás formájában), hogy többet tettünk a közösségért,
ill. szebbek, jobbak, erősebbek, bátrabbak stb. vagyunk, mint a
valóságban... Ugyanakkor a közösségen belüli vetélytársainkról
azt hiteti el velünk (és a képmutatás segítségével a
környezettel), hogy ők viszont rosszabbak, gyengébbek, gyávábbak
stb., értéktelenebbek, mint a valóságban. Ezt általában
rágalommal, pletykával, besározással, bűnbak-képzéssel éri el
az önámításunk. Az önbecsülési kényszerünk kényszeres
jellege miatt az önámítás is kényszerű módon, akaratunktól
függetlenül, ösztönösen zajlik.
Az önámítás tehát minden emberrejellemző ösztönös kényszer, amely igyekszik kielégíteni az önbecsülési kényszerünket az emberi ész megjelenése után megnövekedett megtévesztési képességünk által csalás, öntömjénezés, a valóság meghamisítása árán is.
A szubjektivitásunk oka is az önámításunk, ill. az ezt kiváltó falka-kényszerünk és rangsor-kényszerünk kényszerei.
Az önámítás a „kognitív disszonancia” által keltett szorongás feloldása egyik, talán leggyakoribb módja, ugyanis az önbecsülési kényszerünket (rangsor-kényszerünket) tisztességes úton szinte senki, soha nem tudja kielégíteni, így marad a csalás, a tudatalattink mentő-akciója, amely elhiteti velünk, hogy a hibánk, hiányosságunk nem is létezik, vagy nem is olyan nagy, mint a valóságban.
Az ösztönös késztetéseink vagy vágyat, vagy feszültséget ("kognitív disszonanciát") keltenek bennünk, avégett, hogy elérjék, hogy teljesítsük az ösztöneink által sugalmazott evolúciós kötelezettségeinket.
A vágyat akkor érezzük, ha még nem kezdtük el az ösztönök által kívánt cselekvést, és annak megtétele után a vágy elnyeri beteljesülését, kielégülését az evolúciós jutalom érzésekkel, örömmel, boldogsággal, élvezettel stb.; a szorongást, félelmet, tehát a kognitív disszonanciát pedig vagy akkor bocsájtják ránk az ösztöneink, ha evolúciós szempontból rosszat készülünk elkövetni, mert így próbálnak a rossz úttól eltéríteni minket az ösztönös kényszereink; vagy pedig akkor, ha már elkövettük a káros, helytelen cselekvést. A szorongás lényegében egyenlő a kognitív disszonanciával, a félelem pedig a kognitív disszonancia szélsőséges esete.
Néhány, az önámítás fogalmát szemléltető gondolatszilánkom:
--- Az önámítás a saját magunk ösztönös becsapása, legtöbbször magunk jogtalan, ösztönös fényezése és mások- ösztönös, igazságtalan, aljas lealázása, lekicsinyítése.
--- Amíg az emberiség nem képes szembenézni azzal, hogy milyen is valójában a saját 'emberi' természete, addig mindig háborúságban fog élni.
--- A filozófiai- antropológiai standard-modellből mindössze a helyes kiindulópont hiányzik, a valódi inputok, vagyis a falka-kényszer, az önbecsülési kényszer és az önáltatási kényszer.
--- Az önáltatás (önámítás, öncsalás) ködfalat állít a megismerés elé.
--- Az önámítás és az abból ill. az önbecsülési kényszerünkből (rangsor-kényszerünkből) eredő hamis önbecsülés (ösztönös kényszere) olyan elemi erejű, hogy bárkit nagyon nehéz, az elvetemült embert pedig végképp lehetetlen meggyőzni arról, hogy létezik az önámítási kényszere és a hamis önbecsülési kényszere. Egyedül a lelkiismeretben bízhatunk, ezt pedig csak a művészet, a katarzis képes erősíteni, érvényre juttatni. És emiatt a szívünk és a lelkünk a legfontosabb részünk…
--- Az önszépítő önámítás megrészegíti az emberi személyiséget, elveszi a józan ítélőképességet és nyilvánosan megaláz.
---
Az a szabad ember, aki a saját tulajdonságait, képességeit
valósan, gyarló önszépítő önámítás nélkül képes
megítélni és tisztában van a teljes élő természet iránti
kötelezettségeinkkel is, hogy így tisztességes, az élet
fennmaradását nem veszélyeztető döntéseket hozhasson. A
szabadság és minden emberrel kapcsolatos fogalom csak az élet
fennmaradása, az evolúció tükrében értelmezhető.
A
lélek: A
létfenntartó ösztöneink összessége által a tudatunkban keltett
visszhang, intelem, jóra késztető hang. Az erkölcsösség és a
jó lelkiismeret ugyanarról a tőről fakad. Lelke csak az embernek van, mert erkölccsel is csak ő rendelkezik.
Szerintem a lélek az a „hely” bennünk, ahol az őseinktől örökölt életfenntartó ösztönös késztetéseink keverednek a saját tapasztalatainkkal, ezekből és a saját képességeinkből alakul ki a saját személyiségünk és ebből az együttműködésből születnek meg az erkölcsi döntéseink.
A vallásos emberek a lelkünket "Isten"-ként személyesítik meg, a nem vallásosok pedig lelkiismeretként. A csodás ebben az, hogy míg istenben nem mindenki hisz, de azt még tudományos módszerrel is sikerült bizonyítani, hogy lelkiismerete viszont minden embernek van!
Az erkölcsösség mércéje, a lelkiismeret minden emberben ott van, tehát majdan, egyszer, az ő segítségével, mint közös értékkel, mint közös nevezővel, amelyen mindenkit össze lehet hozni valamilyen modus vivendivel, megteremthető lesz az emberiség egysége.
A legfontosabb közös nevező bennünk az élet. A lelkiismeret és az erkölcs pedig az emberi élet fenntartásának a legfontosabb segítője, feltétele. Nélkülük nincs emberi élet.
Szerintem a lélek az a „hely” bennünk, ahol az őseinktől örökölt életfenntartó ösztönös késztetéseink keverednek a saját tapasztalatainkkal, ezekből és a saját képességeinkből alakul ki a saját személyiségünk és ebből az együttműködésből születnek meg az erkölcsi döntéseink.
A vallásos emberek a lelkünket "Isten"-ként személyesítik meg, a nem vallásosok pedig lelkiismeretként. A csodás ebben az, hogy míg istenben nem mindenki hisz, de azt még tudományos módszerrel is sikerült bizonyítani, hogy lelkiismerete viszont minden embernek van!
Az erkölcsösség mércéje, a lelkiismeret minden emberben ott van, tehát majdan, egyszer, az ő segítségével, mint közös értékkel, mint közös nevezővel, amelyen mindenkit össze lehet hozni valamilyen modus vivendivel, megteremthető lesz az emberiség egysége.
A legfontosabb közös nevező bennünk az élet. A lelkiismeret és az erkölcs pedig az emberi élet fenntartásának a legfontosabb segítője, feltétele. Nélkülük nincs emberi élet.
---
A tudat nem lehet beteg, csak hibás működésű, mert a tudat csak
végrehajtó „szerv”. A lélek viszont nagyon is meg tud
betegedni, mert a valódi (az erkölcsi jellegű) döntések mindig a lélekben születnek,
és dönteni néha nehéz és gyötrelmes.
A
lelkiismeret: A
lelkiismeret az evolúció, az élet fennmaradásának a szava az
emberhez, a lelkiismeret az életfenntartó ösztöneink szószólója és az erkölcsi követelmények forrása. A jóravivő ösztöneink eredete ez, a lakhelye a
génjeinkben van, a késztetései igyekeznek tartani az egyensúlyt a
rosszravivő késztetéseinkkel, vagyis az öncélú, elvtelen
örömszerzési- és önbecsülési kényszerrel, vagyis az erkölcsi
"könnyebb út"-ra csábító késztetéseinkkel és az azt
legtöbbször kiszolgáló kényszereinkkel, a hamis önbecsülés
ösztönös kényszerével, és az azt kiszolgáló önámítás-képmutatás
kényszerével. A lelkiismeret az erkölcsi működés része, az
erkölcsösség akkor jön létre, ha megfogadjuk a lelkiismeretünk
szavát. Nincs erkölcs lelkiismeret nélkül és fordítva. Az
erkölcsösség annak a mértéke, amennyit a lelkiismeretünk
szavából megfogadunk. A lelkiismeret a DNS-ünkben hordozott
intelmeket, parancsokat, tehát az ösztöneink szavát igyekszik
tudatosítani bennünk. A lelkiismeret létét az ateisták is
elismerik és minden kultúrkör a világon, emiatt a léte
bizonyítottnak tekinthető. Darwin szerint „azok a kulturális
azonosságok, amelyek a Föld összes kultúrájában megjelennek,
nyilvánvalóan öröklött vonások és az egész emberi fajra
jellemzők” (Török Tibor: Az erkölcs és a vallás evolúciós
alapjai) (Tartalmi idézet)A lelkiismeret létrejötte, működése.
A
lelkiismeret és vele együtt az erkölcsi követelmények is
szerintem a genetikai anyagunkból származnak.
Az
állatoknál még nem létezett öncsalás, önámítás, és a
képmutatás is csak alacsony szinten.
Az
ösztönös előírások teljesítése tehát az állatoknál minden
eredményes esetben kiváltotta a vágy kielégítését, a
jutalom-érzések megszerzését (öröm, boldogság, büszkeség,
ill. kéj, élvezet, jóleső testi érzések stb.).
Az
embernél azonban az agy fejlődése miatt az alacsony szintű
képmutatás (amely már az állatoknál is létezik, sőt, még a
növényeknél is!, csak ott megtévesztésnek, alakoskodásnak
nevezzük) helyett létrejött az igen hatékony, magas szintű
képmutatás, megtévesztés, kifelé, a közösség, a vetélytársak,
az ellenkező nemű egyedek stb. felé.
De
a gond az, hogy megjelent a befelé irányuló csalás, az önámítás
is, amelynek segítségével egyrészt saját magunk is elhisszük,
hogy a megtévesztés, a csalás nem is csalás, hanem igaz!
A
gyakorlatban a lelkiismeret becsapása a cél, az
evolúciós-lelkiismereti bűntető-elrettentő érzések elkerülése
érdekében „saját magától”, ösztönösen működésbe lép
az önámítás, és saját magunk számára „elintézi”, eléri
azt, hogy ne legyen lelkiismeretfurdalásunk, és ne legyünk lelki
betegek, és különösen ne legyenek lelki alapon létrejövő testi
betegségeink sem;
Másrészt
avégett is zajlik ez a hamisítás bennünk, hogy a kifelé szóló
csalásunk, vagyis a képmutatásunk minél hitelesebb legyen, ne
áruljuk el magunkat a metakommunikációs megnyilvánulásainkkal.
És ez működik is, akinek sikerül önmagát ámítania, becsapnia,
az nem szokta magát elárulni a viselkedésével. Szerencsére ez
így nem egészen igaz, mert a metakommunikáció is erősen ösztönös
alapokon képződő viselkedési tényező, és mivel ezt sokkal
nehezebb irányítani, uralni, így mégis ezen bukik le legtöbbször
a képmutató ember.A lelkiismeretünk tehát az egyébként az
evolúciós versenyben jogos és megszokott színlelés, megtévesztés
létrejötténél és lezajlásánál korlátozza ennek mértékét
és irányát is. Legalábbis jelzi a tudatunknak, ha az
önámítás-képmutatás meghaladja azt a mértéket és módot,
amely már káros az evolúcióra, az élet fennmaradására nézve.
A lelkiismeret tehát az evolúció érdekeinek az őrzője, és így
a valóság leképeződése az örökítő-anyagunkban.
A
lelkiismeret az evolúció érdekeit a saját anyanyelvünkön
fogalmazza meg a tudatunk felé.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rendkívül fontos megjegyezni, hogy a lélek, a lelkiismeret, és
persze az életfenntartó ösztöneink állandó és KÉTOLDALÚ,
KÉTIRÁNYÚ, közvetlen kommunikációs kapcsolatban vannak a
tudatunkkal! Ezt az bizonyítja, hogy A LELKIISMERETÜNK ÁLLANDÓAN,
SZÜNET NÉLKÜL MÚKÖDIK, az életünk minden pillanatában jelen
van, és minden döntésünknél hallatja a szavát! Ez csak úgy
lehetséges, ha a lelkiismeretünk kibocsátóhelye, forrása
állandóan bennünk van. Ez a mai ismereteink szerint csak úgy
lehetséges, hogy a lelkiismeretünk a genetikai anyagunkból
származik, csakúgy, mint az életfenntartó ösztöneink. Az
előbbi megállapítás további, sorsdöntő következtetések
levonására ad módot és egyben kényszerít minket.
Az
egész evolúció menetére vonatkozó tudományos felfogást
módosítanunk kell, mert az előzőekből, tehát a folyamatos
kétirányú kapcsolat létéből az következik, hogy az evolúciós
kiválasztódás eddigi menete helyett, amely szerint mindig vannak
(véletlenül kialakuló gén-módosulások alapján) mutáns
egyedek, és a kiválasztódás csak ezek segítségével történik;
szerintem pedig az a helyzet, hogy a kétirányú kapcsolat révén a
tapasztalatok folyamatosan beépülnek a génekbe, és a mutáns
változatok nem véletlenszerűen, hanem célzottan alakulnak ki, a
megváltozott külső (és belső!) feltételekhez, követelményekhez
igazodva.
--- Az
önámításunkkal a lelkiismeretünk tart egyensúlyt.
---
A lelkiismeret szerintem a létfenntartó mechanizmusaink legmélyebb
rétege, alapja, ő ügyel arra, hogy ne tegyünk a saját, a faji és
az általános természeti érdekek ellen. Szerintem a lélek, a
lelkiismeret a DNS-ben lakik, és a legmélyebb és legnemesebb jóra
vivő ösztönünk.
---
A lelkiismeret az élet fennmaradása és a jövő egyik legfőbb
biztosítéka.
---
A lelkiismeret az ösztönöket hordozó génekből jön, az önámítás
inkább a tudatunkból. A lelkiismeret képviseli az ÉLET, a teljes
élővilág, benne az emberi közösség érdekeit, az önámítás
pedig az egyént, az egyén hamis önbecsülését. Ezek pontosan az
ellentétei egymásnak, fordított arányban állnak egymással.
Folyamatos küzdelmük határozza meg a jellemünket.
---
A lelkiismeretet nem lehet államosítani, mert a génjeinkben él,
onnan ered. A génjeink változásai pedig, mint a legújabb
kutatások mutatják, a saját akaratunktól, a gondolatainktól is
függnek.
---
Aki rossz, azt a lelkiismerete kínozza, aki jó, azt embertársai…
---
Az igazság az, amit a lelkiismereted diktál, mert a lelkiismeret az
egész élővilág genetikai érdekképviselője.
---
Azt, hogy ki a bolond és ki a gazember, nem a százszoros többségben
lévő, magát rendes, normális embernek tartó többség dönti el.
Az igazság és az erkölcs nem mennyiségi, hanem lelkiismereti
kérdés.
---
Ha a lelkiismereted tiszta, szeretni tudod magadat, és akkor mások
is könnyebben fognak téged szeretni.
---
Ha kielégítjük a lelkiismeretünket, megleljük a nyugalmat és
minden körülmények közt boldogok lehetünk…
---
A hamis önbecsülés a saját sátánunk, a lelkiismeretünk pedig a
saját istenünk… 2015-10-21.
---
Az eszmények olyanok az ember számára, mint a ló szája elé
tartott zabos-zsák... A(z ösztönös) kényszer pedig mint a
szomjúság és az éhség, nehéz ellenállni neki. A lelkiismeret a
gazda, az ostor pedig a lelkiismeret-furdalás, amelyet egy ideig el
lehet kerülni, de a gazda és az ostor elől nem tudsz
elmenekülni...
---
Az ún. „jó szónok” azt mondja, amit elvárnak tőle, a
becsületes szónok a lelkiismerete szerinti igazságot, de a helyes
út kijelölése sohasem népszerű feladat az út viszontagságai
miatt…
---
Lelkiismerete mindenkinek van. Még azoknak is, akik szerint lélek
nincs, csak tudat van. Gondolom ez utóbbiak ritkábban is hallgatnak
a lelkiismeretükre.
---
Mindenki választhat: tiszta lelkiismerettel nyomorog, vagy szorongva
dőzsöl…
---
Van, aki az igazságot, van, aki a lelkiismeretfurdalást viseli el
könnyebben… Jelleme válogatja…
---
A pánik-betegség szerintem a lélek, a lelkiismeret vészjelzése,
akkor, amikor már nem segít az önámítás, mert akkora
mennyiségben alkalmazta az illető, hogy túlcsordul a lélek, mert
a mélyére gyömöszölt szennyes, a sok önáltatás elkezd
tudatosulni.
---
Minél többet teszel a közösségért, annál jobb lesz a
lelkiismereted és annál boldogabb leszel!
---
A lelkiismeret a génjeinkből származik, és betonkeménységgel
van oda bevésve, manipulálni lehetetlen, ezért hívják
lelkiismeretnek. A lelkiismeretben a létfenntartási ösztöneink
nyelvi formában üzennek nekünk, és így a tudatunkban is
megjelenve, nemcsak az érzések szintjén tudnak hatni ránk a
létfenntartó ösztöneink.
---
A lelkiismeret szerintem lényegében az istennek felel meg az emberi
lelkiségben, érzelmekben, erkölcsi szempontoknál. Tehát –
mivel minden embernek van lelkiismerete, még az ateistáknak is, és
ez tudományos ténynek tekintendő! – ha az összes ember
lelkiismeretét gondolatban összeadva, és ezt globális
lelkiismeretnek elnevezve azt mondanánk, hogy kizárólag a globális
lelkiismeretnek való maradéktalan engedelmeskedés mentheti meg az
emberiséget a megsemmisüléstől, pontosabban az
önmegsemmisítéstől, akkor járnánk legközelebb az igazsághoz.
Aki nem hiszi, hogy az isten és a lelkiismeret fogalma, hatása
lényegében azonos (a Teremtésről szóló biblikus részek
kivételével!), az legyen szíves üsse föl az Újszövetséget, és
megtapasztalhatja, hogy bármely mondatban, ha az „isten” szó
helyére a „lelkiismeret” szót tesszük, a mondat ugyanazt fogja
továbbra is jelenteni!... A lelkiismeret a létfenntartó ösztöneink
legfontosabb része, a DNS-ünkben kapjuk szüleinktől és hagyjuk
rá mindig a következő generációkra, és benne vannak kifejezve
és rögzítve az emberiség létérdekei, sőt, az élet
fennmaradása érdekei.
kényszere (a minél nagyobb közösséghez minél erősebben kötődés kényszere), az önbecsülés kényszere és az önámítási ösztön kényszere, mely utóbbi az első kettőt szolgálja ki, valósítja meg.
Az
evolúció és az annak során kialakult, öröklött genetikai
anyagunk hatalmas információ-mennyiségén alapuló életfenntartó
ösztönök ill. ezek késztetései, az ún. létfentartó ösztönök
képezik szerintem az isten-fogalom, az istenség-jelenség alapját.
Az ezekből az ösztönökből származó, folyamatosan működő
lelkiismeretünk sugallatai az emberi életben betöltött
funkciójukat tekintve lényegében azonosak az Isten által
megfogalmazott, az istennek tulajdonított parancsokkal. Mivel
azonban a genetika, az evolúció, a létfenntartó ösztönök léte,
működése csak az utóbbi évtizedekben került felszínre, a
korábbi korszakok tudósai, gondolkodói ezeket a sugallatokat, a
lelkiismeret szavát nem tudták mire vélni, és transzcendens, a
biológia, a mindennapos tapasztalat határain kívül esőnek
tekintették ezeket a jelenségeket, és elnevezték Istennek.
---
A három legfontosabb ösztönös kényszerünk: a falka-ösztön (a
közösséghez tartozás kényszere), a rangsor-ösztön (a
rangsor-javítás kényszere avagy az önbecsülés kényszere) és
az önámítási kényszer, amely ezeket kiszolgálja minden aljasság
(hazugság, gonoszság, gőg, képmutatás, irigység, nagyzolás,
stb.) árán is…
---
Ha az értelmünk nem képes idővel legyőzni a létfenntartó
ösztöneink rosszabbik felét, akkor pontosan a (mostanára részben
elavult) létfenntartó ösztöneink fognak elveszejteni minket.
---
Ha megértjük az ösztöneink okát, működését, sokkal
toleránsabbak leszünk embertársainkhoz, amikor ösztönösen
rongálnak minket…
A Maslow-piramis: Az
emberi szükségletek fontossági sorrendje alapján Abraham Maslow
által felépített piramis alakú ábra. Már nem sokkal a
megalkotása után módosították más tudósok, de szerintem
további módosítások szükségesek „Az Evolúció
filozófiája”-ban leírtaknak megfelelően.
A
megismerés: Az
emberi természet szubjektív, mert alapból rosszravivő hajlamú,
mert minden ember igen erős ösztönös késztetés alatt áll az
öncsalásra, önámításra, ill. az ezek mögött álló öncélú,
hedonisztikus, opportunisztikus testi élvezetszerzésre és az
evolúciósan meg nem szolgált lelki örömszerzésre . Így
megismerésről csak korlátozott mértékben beszélhetünk, az
„objektív megismerés” pedig szerintem egyenesen nevetséges
lehetőség ill. megnevezés az embertudományokban.
A
megtérés: az
a folyamat, amikor az illető rádöbben az emberi természet, az
emberi személyiség és a gyarlóság (a hamis önbecsülés)
működésére, és megsejti, megérti az emberi természet valódi
arcát, és attól kezdve szégyelli a rosszaságát, és minden
erejével igyekszik úrrá lenni azon. Vallásos embereknél ez a
mozzanat az illető kulturális környezetében bevett vallás
istenéhez való megtérést jelenti. A megtérés katarzis,
megrázó élmény hatására szokott bekövetkezni.
A
mértékletesség: az
erőforrások felhasználásában tanúsított mértékletesség a
saját érdekeinken túl a közösség többi tagja és az egész
élővilág érdekeit szolgálja, igazságos és szolidáris, tehát
erkölcsös.
A művészet: az egyik legfontosabb emberi tevékenység, amelynek a célja az, hogy a művészeti alkotás befogadójában, szemlélőjében, élvezőjében stb. katarzist hozzon létre. A katarzis érzelmi segítséget jelent az erkölcsi megtisztulás, az önkritika, az erkölcsi nemesedés, és így a boldogság eléréséhez.
A nacionalizmus: A nacionalizmus az egyik életfenntartó alapösztönünk - a falka-ösztön, a hazafiság - elfajzott változata, és a késztetés a nacionalizmusra minden emberben él. A nac. mindenképpen egy közösség (társadalom, társad. réteg) látlelete, betegségtünete. Ugyanis nacionalista uszítók mindig, mindenütt léteznek, a lényeg az, hogy az uszításukra hogyan reagál az adott közösség. A nacionalizmus létrejötte az adott társadalom betegségét jelzi. Tehát a nacionalizmus olyan szempontból természetes, hogy biztosan megjelenik az adott közösségben, ha a közösség (erkölcsi színvonala, életképessége) külső terhelés-növekedés vagy belső gyengülés következtében nem képes lelki, erkölcsi egyensúlyát megőrizni. Tehát itt is érvényes szerintem az, hogy nem lehet semmit önmagában megítélni, hanem csakis a körülményekkel együtt, amelyek hatnak az adott dologra. Lássunk két példát, egyiket a külső nyomásra fellépő válaszreakcióként létrejövő nacionalizmus, a másikat az adott ország saját belső gyengeségeként megjelenő nacionalizmus formájában:
--- Pl. lehet, hogy az egyik országban fellépő nacionalizmus pontosan azt jelzi, hogy az adott ország vetélytársa, egy nála sokkal erősebb ország elviselhetetlen nyomást fejt ki, igyekszik fölzabálni, gyarmatosítani az adott országot, amelyben ilyen helyzetben természetes, hogy a külső nyomás egy adott szintjén megjelenik ez a lelki betegségtünet, a nacionalizmus, amely (látszólagosan) ellensúlyozza a vetélytárs(ak) által kifejtett roncsolódást a gyarmatosítandó ország lakosainak az önbecsülésében.
--- A nacionalizmus lényegében egy lelki kompenzáció az adott nép(csoport) megtépázott önbecsülését javítandó. Ezt valós önbecsülés-növekedéssel igen nehéz elérni, hiszen ahhoz szinte újjá kellene születnie az adott közösségnek, és sokkal tisztességesebben (demokratikusabban, szolidárisabban, stb.) kellene viselkednie. Marad tehát a hamis, a csaláson alapuló megoldás: ha magunkat nem tudjuk is felemelni, másokat azért le tudunk alacsonyítani... és így, még ha látszólagosan, még ha öncsaló módon is, de javítani tudjuk a másokhoz viszonyított megítéltetésünket és önbecsülésünket, ami innentől persze már csak hamis önbecsülésként említhető...
A
nevelés: A gyermek személyisége ennek során alakul
ki, a szülők (nevelők) példamutatása és a társadalmi környezet
ráhatásai eredőjeképpen. A nevelés a gyakorlatban az a folyamat,
amelynek során a gyermek fejébe verjük, hogy mi, felnőttek a
hazugság és a képmutatás mely fajtáit mikor és hol alkalmazzuk,
és mikor szabad és mikor nem szabad észrevenni, ha egy felnőtt
hazudik és csal...
---
A nevelés során tanul meg a gyerek őszintén hazudni.
A
nagylelkűség: ha valaki lemond a saját túlélési
esélyei, erőforrásai, erkölcsi vagy anyagi tőkéje egy részéről
egy másik ember vagy a közösség javára, vagy megbocsájtja, ha
valaki megkárosítja. A nagylelkűség tehát a túlélés számára
hasznos, így értéket képez és erkölcsös.
Az önámítás tehát minden emberrejellemző ösztönös kényszer, amely igyekszik kielégíteni az önbecsülési kényszerünket az emberi ész megjelenése után megnövekedett megtévesztési képességünk által csalás, öntömjénezés, a valóság meghamisítása árán is.
A szubjektivitásunk oka is az önámításunk, ill. az ezt kiváltó falka-kényszerünk és rangsor-kényszerünk kényszerei.
Az önámítás a „kognitív disszonancia” által keltett szorongás feloldása egyik, talán leggyakoribb módja, ugyanis az önbecsülési kényszerünket (rangsor-kényszerünket) tisztességes úton szinte senki, soha nem tudja kielégíteni, így marad a csalás, a tudatalattink mentő-akciója, amely elhiteti velünk, hogy a hibánk, hiányosságunk nem is létezik, vagy nem is olyan nagy, mint a valóságban.
Az ösztönös késztetéseink vagy vágyat, vagy feszültséget ("kognitív disszonanciát") keltenek bennünk, avégett, hogy elérjék, hogy teljesítsük az ösztöneink által sugalmazott evolúciós kötelezettségeinket.
A vágyat akkor érezzük, ha még nem kezdtük el az ösztönök által kívánt cselekvést, és annak megtétele után a vágy elnyeri beteljesülését, kielégülését az evolúciós jutalom érzésekkel, örömmel, boldogsággal, élvezettel stb.; a szorongást, félelmet, tehát a kognitív disszonanciát pedig vagy akkor bocsájtják ránk az ösztöneink, ha evolúciós szempontból rosszat készülünk elkövetni, mert így próbálnak a rossz úttól eltéríteni minket az ösztönös kényszereink; vagy pedig akkor, ha már elkövettük a káros, helytelen cselekvést. A szorongás lényegében egyenlő a kognitív disszonanciával, a félelem pedig a kognitív disszonancia szélsőséges esete.
Néhány, az önámítás fogalmát szemléltető gondolatszilánkom:
--- Az önámítás a saját magunk ösztönös becsapása, legtöbbször magunk jogtalan, ösztönös fényezése és mások- ösztönös, igazságtalan, aljas lealázása, lekicsinyítése.
--- Amíg az emberiség nem képes szembenézni azzal, hogy milyen is valójában a saját 'emberi' természete, addig mindig háborúságban fog élni.
--- A filozófiai- antropológiai standard-modellből mindössze a helyes kiindulópont hiányzik, a valódi inputok, vagyis a falka-kényszer, az önbecsülési kényszer és az önáltatási kényszer.
--- Az önáltatás (önámítás, öncsalás) ködfalat állít a megismerés elé.
--- Az önámítás és az abból ill. az önbecsülési kényszerünkből (rangsor-kényszerünkből) eredő hamis önbecsülés (ösztönös kényszere) olyan elemi erejű, hogy bárkit nagyon nehéz, az elvetemült embert pedig végképp lehetetlen meggyőzni arról, hogy létezik az önámítási kényszere és a hamis önbecsülési kényszere. Egyedül a lelkiismeretben bízhatunk, ezt pedig csak a művészet, a katarzis képes erősíteni, érvényre juttatni. És emiatt a szívünk és a lelkünk a legfontosabb részünk…
--- Az önszépítő önámítás megrészegíti az emberi személyiséget, elveszi a józan ítélőképességet és nyilvánosan megaláz.
---
A nagyzolás, gúny, gonoszság, gőg, hatalomvágy stb. oka a
kisebbségi érzés; az agresszivitás oka a félelem, a sok beszéd
oka a mondanivaló és a valódi cselekvés hiánya, az okoskodás
oka az ész hiánya, a bölcselkedés oka a valódi bölcsesség
hiánya, a túlzott rend és tisztaság oka legtöbbször az emberség
hiánya, az alkoholizmus és a kábítószerezés oka a
boldogtalanság stb.: mert az önszépítő önámítás minden
fronton csal az érdekünkben, ha engedjük.
---
A kocsmában könnyebb eredményes alkoholellenes kampányt
folytatni, mint a társadalommal elfogadtatni, hogy a saját emberi
természete önámító, öncsaló-önfényező-öntömjénező és
hazug-képmutató.
---
A kisebbségi érzés leküzdésére magadat kell érdemben
fejlesztened, nem elég, ha másokat önámító módon besározol,
kirekesztesz és megalázol…
---
A gondolkodásra az önámítás is hat, míg a filozófia a szellemi
tevékenységnek csak az önámításon kívüli részét veszi
figyelembe, olyanképpen, mintha az önámítás (s vele együtt a
képmutatás ) nem is léteznék.
---
A külsőségek erőltetése legtöbbször a belső értékek hiányát
leplezi.
---
A nőknek igen erős az önkritikája, ezért a nők három
korcsoportba oszthatók: nagyon fiatal, fiatal és fiatalabb... J
---
A törpe akkor is törpe marad, ha a világ összes nála magasabb
emberét lelövi. Legföljebb attól kezdve ő lesz a legmagasabb
törpe. J
---
Azzal, ha engem megalázol, te még egy grammal sem leszel több…
---
A lassú, életképtelen hal ne a cápára haragudjék, hanem saját
magára! A cápa az cápa, teszi a dolgát, selejtez. Nem ő a hibás,
ha a hal lassú. Az emberiség cápája az erkölcs.
---
A legáltalánosabb és legerősebb társadalmi (mert emberi…)
igény az öncsalás-képmutatás lehetőségére irányul és arra,
hogy ez a lehető legnagyobb titokban maradjon…
Másképpen:
állandóan átverlek téged és mindenki mást, még magamat is, de
ez szigorúan maradjon köztünk!
---
A tetű bárkit megcsíphet, akár a pápát is. De a tetű akkor is
csak egy tetű marad...
---
A törpefilozófus akkor is törpefilozófus marad, ha a világ
összes, nála jobb filozófusát lelövi. Legföljebb attól
kezdve ő lesz a legjobb, legnagyobb törpefilozófus.
---
Az a korrupt, aki sikeresebb nálam, másképpen: aki sikeresebb
nálam, az mindig korrupt!
---
Az emberi ész megjelenése hatalmas hamisságot hozott az élő
természetbe, az emberi öncsalás-képmutatás képében. Ezt
lehazudandó, letagadandó, hihetetlen mennyiségű hazugság,
kimagyarázkodás, a másik ember, nép, vallás bűnbakká tétele,
csalás keletkezett, főként a társadalomtudományok képzetes
harcmezőin. Mikor hagyjuk abba már a hazudozást? Egészen a 3.
világháborúig nem; azután meg már úgysem lesz, aki hazudjon…
---
Az emberiség, ez az időtlenül vén, megcsontosodott jellemű
kéjenc, mindent inkább elvisel (a diktatúrát, háborút, éhezést
és nélkülözést…), csak ne kelljen a saját, gyarló, hamis
önbecsülésen alapuló természetével szembenéznie…
---
Az ostoba akkor is ostoba marad, ha a világ összes, nála okosabb
emberét kiirtja. Legfeljebb attól kezdve ő lesz a legokosabb
hülye.
---
Az önszépítő önámítás a mi aljas fogadatlan prókátorunk.
---
Ha a felsőbbrendű tudatúak sorra-rendre kiirtják a náluk
alsóbbrendűnek hitt embereket, a végén csak egy marad, Inverz
Ádám, az Übermensch!
---
Az önámítás nem más, mint hamis tudati önkielégítés.
---
Az ellenvélemény javítja a tisztánlátást.
---
Az önkielégítésnek létezik testi és szellemi formája is, az
utóbbit önámításnak hívják. De egyikből sem lesz épkézláb
eredmény…
---
Hogyan lehetne az önámításról (az önámítási kényszerről)
érdemben vitatkozni és következtetéseket levonni, ítéleteket
hozni egy olyan rendszerben (a mai filozófiai paradigmában), amely
az önámítás teljes figyelmen kívül hagyásával épült föl?!
---
Minél törpébb lelkű valaki, annál magasabb lelki gólyalábakon,
lelki pótlábakon jár; a "GŐG" közepén Ő (maga) van,
és kétoldalt a két G(ólyaláb) a két támasztéka...
---
Az öntömjénezés szokott büntetése közmegvetés. Aki magának
tetszik, mindenki másnál visszatetszik. Blaise Pascal 1623-1662…
---
„Aki fölmagasztalja magát, az megaláztatik; de aki megalázkodik,
az fölmagasztaltatik” (Bibliai idézet)
Az
önbecsülési
kényszer (a „rangsor-kényszer”): Az
az ösztönös késztetés, amely az egyént a közösségen belüli
rangja, rangsorbéli helyezése folytonos javítására, a saját
értékessége minél magasabb foka közösségi elismertetésére
kényszeríti, mert mindenkor a ranggal, befolyással arányos az egyén lehetősége a közösség erőforrásaihoz való hozzáférésre, saját maga és az utódai túlélése esélyei növelésére. Az önbecsülését jogos, becsületes módon
kielégíteni képes ember nem szorul rá a hamis önbecsülésbe
való ösztönös beletörődésbe, de az ilyen ember olyan ritka,
mint a fehér holló.
---
Azt az ösztönt, amely a minél magasabb rang elérésére ösztönöz, neveztem el érthető okokból önbecsülési kényszernek. Ez a létező legerősebb ösztönünk, és
szerintem erőssége az életösztönnel vetekszik, nem véletlenül.
Népies nevén a túlzott önérzet, öntudat, tudományos gúnynevén az
én-tudat.
---
A felsőbbrendű tudatúak a legnagyobb öngólt akkor követnék el,
ha mind kiirtanák az ún. alsóbbrendűeket – mert azután nem
lenne kit lenézni…
---
Akinek ép az önbecsülése, nem akar másokat megalázni, maga alá
gyűrni.
---
A rosszat kínjában cselekszi az ember, de ha teheti, minden ember
jót cselekszik.
Az
örömszerzési- és önbecsülési kényszer:
A létfenntartó ösztönök a vágyak létrehozásával ösztönzik az embert az ösztönök utasításai végrehajtására. Ezeket a vágyakat jutalom-érzések kiutalásával elégíti ki a létfenntartási rendszerünk, akkor, ha engedelmesen teljesítjük az ösztönök által sugallt tennivalókat. Az ösztönök által létesített vágyak ill. a kielégítésükre létrejött jutalom-érzések olyan hatalmas kényszerítő erőt képviselnek – az örömszerzési- és önbecsülési kényszerét -, hogy az érzékeny emberi agy nem képes ellenállni annak, hogy megszolgálatlanul, érdemtelenül ugyan, az erkölcsileg elítélendő, mert evolúciósan káros „könnyebb utat” választva, de mindenképpen megszerezze és átélje a jutalmazó jeleket, az élvezetet, az örömöt, a boldogságot, a sikerélményt stb., mert ezek olyan hatalmas vonzerőt képviselnek számára. Ezt a hatalmas, de erkölcstelen vonzerőt nevezem „öncélú, elvtelen öröm- és élvezetszerzési kényszernek”. Ez a kényszer kétféle alapvető formában jelenhet meg, egyrészt a testi vágyakkal, az „élvezetszerzéssel” kapcsolatosan, másrészt a lelki-érzelmi vágyakkal, az „örömszerzéssel” és az önbecsülési kényszerrel kapcsolatosan, és ez az erkölcsösség, a létfenntartó ösztöneinkben megfogalmazódott követelmények kielégítése útjában álló legfőbb akadály.
Ez a fogalom ill. jelenség szerintem azonos a Kant-féle "boldogság-igény"-nyel.
A létfenntartó ösztönök a vágyak létrehozásával ösztönzik az embert az ösztönök utasításai végrehajtására. Ezeket a vágyakat jutalom-érzések kiutalásával elégíti ki a létfenntartási rendszerünk, akkor, ha engedelmesen teljesítjük az ösztönök által sugallt tennivalókat. Az ösztönök által létesített vágyak ill. a kielégítésükre létrejött jutalom-érzések olyan hatalmas kényszerítő erőt képviselnek – az örömszerzési- és önbecsülési kényszerét -, hogy az érzékeny emberi agy nem képes ellenállni annak, hogy megszolgálatlanul, érdemtelenül ugyan, az erkölcsileg elítélendő, mert evolúciósan káros „könnyebb utat” választva, de mindenképpen megszerezze és átélje a jutalmazó jeleket, az élvezetet, az örömöt, a boldogságot, a sikerélményt stb., mert ezek olyan hatalmas vonzerőt képviselnek számára. Ezt a hatalmas, de erkölcstelen vonzerőt nevezem „öncélú, elvtelen öröm- és élvezetszerzési kényszernek”. Ez a kényszer kétféle alapvető formában jelenhet meg, egyrészt a testi vágyakkal, az „élvezetszerzéssel” kapcsolatosan, másrészt a lelki-érzelmi vágyakkal, az „örömszerzéssel” és az önbecsülési kényszerrel kapcsolatosan, és ez az erkölcsösség, a létfenntartó ösztöneinkben megfogalmazódott követelmények kielégítése útjában álló legfőbb akadály.
Ez a fogalom ill. jelenség szerintem azonos a Kant-féle "boldogság-igény"-nyel.
Az
önismeret: Az
összes tulajdonságunk önámítás, öncsalás, öntömjénezés
nélküli elismerése, az őszinte, valós
önismeret.
---
Az állandó egyetértés beképzelt, ostoba pojácává tesz, míg
az ellenvélemény javítja a tisztánlátásodat…
Az
önkritika: Törekvés
a saját tulajdonságaink és tetteink önámítás, hamisítás
nélküli feltárására és belátására.
---
Az állandó egyetértés beképzelt, ostoba pojácává tesz, míg
az ellenvélemény javítja a tisztánlátásodat…
Az
önmagában való fogalma („Ding an sich”):
Ilyen nem létezik, mert az életben mindennek oka van. Az emberi életben minden az evolúcióval, az élet fennmaradásával van kapcsolatban, az „önmagában való”-ban fennálló hit általában az evolúcióval, az élet fennmaradása törvényeivel fennálló oksági összefüggések fel nem ismeréséből ered.
Egyetlen vonatkozásban mégis engedményt lehet és kell tenni: A világegyetem keletkezése tárgyában, mert azt még senki nem tudja jelenleg, ki teremtette a Mindenséget, az Univerzumot. Aki ezt képes volt megtenni, arról mégis csak el lehet mondani: Ő az "Önmagában való"...
Ilyen nem létezik, mert az életben mindennek oka van. Az emberi életben minden az evolúcióval, az élet fennmaradásával van kapcsolatban, az „önmagában való”-ban fennálló hit általában az evolúcióval, az élet fennmaradása törvényeivel fennálló oksági összefüggések fel nem ismeréséből ered.
Egyetlen vonatkozásban mégis engedményt lehet és kell tenni: A világegyetem keletkezése tárgyában, mert azt még senki nem tudja jelenleg, ki teremtette a Mindenséget, az Univerzumot. Aki ezt képes volt megtenni, arról mégis csak el lehet mondani: Ő az "Önmagában való"...
Az
öntranszcendencia: Az erkölcs
meghatározása arról szól, hogy le akarjuk győzni magunkban a
rosszra vivő csábításainkat, késztetéseinket, túl akarunk
lendülni ezeken, „meg kell haladnunk saját magunkat”. Látható,
hogy az öntranszcendencia lényegében az erkölcsösség
alapfeltétele, az az igény, az a kényszer, amely az
erkölcsösséghez vezet.
Az
öntranszcendencia tehát lényegében maga a lelkiismeret, az
ösztönös lelki kényszer arra, hogy jók, erkölcsösek legyünk!!!
A lelkiismeret az, amely a jutalmazó- és a bűntető érzéseivel
hozzásegít minket ahhoz, hogy felülemelkedjünk magunkon,
átlendüljünk a holtponton, és felvállaljuk a „helyes
út”-választásával törvényszerűen együttjáró nehézségeket!
Az
öntranszcendencia a rosszravivő kényszereink (pl. a hamis
önbecsülés ösztönös kényszere, hétköznapi megfogalmazásban:
a hiúságunk, a túlzott, hamis önbecsülésünk, a gőgösségünk,
az önhittségünk, de ugyanúgy az eltúlzott élvezet-szerzési
vágyunk, a lustaságunk és az elvtelen könnyebb út keresése
stb.) elleni küzdelmünk.
Az
öntranszcendencia, az önmeghaladás, a divatos meghatározás
szerint az önmagunkon való túllendülés fogalma: mára a
hivatalos filozófia arra jutott, hogy a boldog és az elégedetlen
ember között az a legnagyobb különbség, hogy az előbbi túl
tudott lendülni önmagán (Candace A. Vogler megfogalmazása). (Ez
örvendetesen egybecseng azzal, amelyet Jézus szájába adtak a
Biblia írói: „Aki engem követni akar, annak meg kell tagadnia
magát!”… Nincs új a Nap alatt!...).
De
hogy mi az bennünk, amin túl kell lendülnünk, amit meg kell
tagadnunk magunkban, azt egyik megfogalmazás sem magyarázza el. Én
meghatároztam ezt a megtagadandó, akadályt képező tulajdonságot,
és ezzel egy szinttel lejjebb ástam az emberi természetben.
A
boldogságot akkor kapjuk jutalmul az ösztöneinktől, ha
engedelmeskedtünk az ösztöneink késztetéseinek, az
életfenntartás igényeinek. Tehát a boldog és az elégedetlen
ember között az az érdemi különbség, hogy a boldog ember
teljesítette erkölcsi kötelezettségeit, legyőzte a könnyebb
útra vivő csábításokat (képes volt ellenállni a rosszravivő
csábításoknak!), a helyes utat választotta, amely az evolúció,
az élet fennmaradása számára hasznosabb, és fölvállalta a
helyes úttal járó nehézségeket.
Az
öntranszcendencia, az önmagunkon való túllendülés, a saját
magunk meghaladása közelebbről azt jelenti, hogy legyőzzük magunkban az
öncélú, elvtelen öröm-és élvezetszerzésre csábító
késztetéseink hatására létrejövő hajlamot, késztetést,
csábítást, vágyat az evolúciós jutalmazási érzéseknek az erkölcsi könnyebb úton való megszerzésére.
De
még ennél is lejjebb merészkedtem, és megkerestem azokat az
okokat, amelyek az öntranszcendenciának a gyakorlatban
leglényegesebb és legtömegesebb előfordulását jelentő esete, a
hamis önbecsülés ösztönös kényszerének a létrejöttéhez
vezettek. Szerintem a hamis önbecsülés kényszerét a bennünk élő
ösztönös önbecsülési kényszer hatására az ösztönös önámítási
kényszer hozza létre. Így a fentiekből össze is állt a négy
legfontosabb rosszravivő kényszerünk: az önámítás, a hamis
önbecsülés, az öncélú, elvtelen örömszerzési- és
önbecsülési kényszerünk és a hamis közösségi tudat, vagyis a
hamis csoport-tudat.
Az
ördög: Az
emberiség leghíresebb és legrégibb bűnbakja, a bennünk élő
öncélú, elvtelen örömszerzési- és önbecsülési kényszer, a
rosszra csábító ösztönös kényszerek összefoglaló, közkeletű
neve. Az ördög követi el az összes rosszat bennünk, ő
csábít, kísért minket a rossz elkövetésére. Valójában ezek a
késztetések mind bennünk élnek, és abból származnak, hogy a
vágyainkat a könnyebb úton akarjuk kielégíteni, és nem a helyes
úton, mert a helyes út betartása mindig nehézségekkel,
fáradsággal jár, és ezt meg kívánjuk takarítani. Az ördög maga az emberi természet rosszra csábító hajlama, az ördög alkalmasint mi magunk vagyunk...
Az
öröklődés, a gének, a DNS:
Lásd még a
„Genetikai anyag”-nál
---
Bár ma már ismert a legújabb kutatásokból, hogy a génjeinkre
hatnak a gondolatok is, de úgy látszik, még ez sem elég gyors
ahhoz, hogy az erkölcsi szempontok kellő iramban öröklődjenek,
így a tudományos-technikai eredmények által okozott megsemmisítő
képesség növekedése egyre jobban lehagyja az erkölcs
növekedését, fejlődését. Ez okozza a mai végveszélyt az
emberiség számára. Meggyőződésem, hogy ha minél több
emberrel, minél gyorsabban és minél nagyobb mélységben
megértetnénk, hogy milyen és hogyan működik az emberi természet,
erősebb bevésési hatást tudnánk kifejteni a gondolataink felől
a génjeinkre, ezáltal sokkal több lenne az esélyünk a
megmaradásra.
Az öröm: az evolúciós, életfenntartó ösztöneink jutalmazó jele, abban az esetben kapjuk meg ezt az érzést, ha az evolúció, az élet fennmaradása szempontjából hasznos dolgot művelünk.
Az örömszerzési kényszer: A magasabbrendű, állati típusú élő szervezetek létfenntartását testi szinten biztosító idegi vezérlési ingerek közül a jutalmazó jellegűek, melyek a jutalmazási- vagy örömközpont nevű agyi idegcsomónkból származnak, az élőlény számára létező legnagyobb élvezetet adó jelek ill érzések, melyek a létfenntartás szempontjából kedvező cselekvésre ill. viselkedésre igyekeznek rávenni az egyedet. Az ismert patkánykísérletben az ebbe az idegközpontba bevezetett áram-inger olyan erősnek bizonyult, hogy a patkányok az ételt és italt juttató nyomógomb helyett is az ezt a kéj-érzést eredményező gombot nyomogatták, egészen halálukig, mert étlen-szomjan mind elpusztultak.
Az örömszerzési kényszer: A magasabbrendű, állati típusú élő szervezetek létfenntartását testi szinten biztosító idegi vezérlési ingerek közül a jutalmazó jellegűek, melyek a jutalmazási- vagy örömközpont nevű agyi idegcsomónkból származnak, az élőlény számára létező legnagyobb élvezetet adó jelek ill érzések, melyek a létfenntartás szempontjából kedvező cselekvésre ill. viselkedésre igyekeznek rávenni az egyedet. Az ismert patkánykísérletben az ebbe az idegközpontba bevezetett áram-inger olyan erősnek bizonyult, hogy a patkányok az ételt és italt juttató nyomógomb helyett is az ezt a kéj-érzést eredményező gombot nyomogatták, egészen halálukig, mert étlen-szomjan mind elpusztultak.
Az
ösztön(ök): Az
evolúció során kifejlődött késztetések, amelyek az emberi
egyedeket mindig abba az irányba befolyásolják (ösztönözik) a
késztetéseikkel, amely az egyed túlélése, de általában is, az
élet fenntartására a legkedvezőbb. Az ösztönök a genetikai
örökítő-anyagunkban öröklődnek át az utódokra. A
lelkiismeret is az ösztönökhöz tartozik szerintem, ez alkotja az
ún. jóra vivő
ösztöneink legfontosabbikát; az emberi
erkölcstelenség hatására létrejövő hamis, hibás
ösztönöztetéseink pedig a rosszra
vivő ösztöneinket. Az utóbbiak lényegében az
előbbiekből származnak, de irányultságuk, hatásuk hamis irányba
téved az emberi erkölcstelenség, a könnyebb út csábítása
elfogadása miatt.
A
lelkiismeret erre az úttévesztésre figyelmezteti az embert, belső
sugallatok formájában, melyek a DNS-ünkből erednek. A DNS-ünk 90
%-ának olyan a belső szerkezete a legújabb kutatások szerint,
hogy érti az emberi nyelvet, és képes a kommunikációra a
tudatunkkal, az agyunkkal. Innen származnak a „lelki sugallatok”.
Az
állatoknál még rendben működtek a létfenntartó ösztönök, az
emberi erkölcs(telenség) megjelenésével azonban az ösztönöknek
megjelent a rosszra vivő változata is, a „könnyebb út”
igénybevétele. Az ez elleni küzdelmünk maga az erkölcs.
A
rangsor-ösztön az egyéni kiválóságunk fejlesztését ösztönzi (önbecsülési
kényszer), a falka-ösztön pedig az egyénnek a közösségen
belüli rangja, befolyása növelését, és ennek a kettőnek csak együttesen
van értelme, tehát lényegében az életösztön egy és
oszthatatlan, és egyesszámban említendő!
Az
ősbűn: másképpen
eredeti bűn, eredendő bűn, stb. Ez szerintem nem létezik. A
Bibliában szereplő eredendő bűnnek szerintem formailag a
„könnyebb
út” csábítása
felel meg, de ez valójában nem bűn, mert ezzel a kényszerrel vele
születünk,
létezése nem a mi hibánk, tehát bűnnek nem nevezhető. Az ősbűn
csak adottság, hajlam, a rosszravivő kényszerek összessége. Bűn
akkor lesz belőle, ha nem szállunk szembe ezekkel a rosszra vivő
kényszerekkel, a
vágyainknak a „könnyebb úton” való kielégítésére csábító
késztetéseinkkel.
A
paradigma: Az
új paradigma új, a régitől eltérő nézetrendszer, amely
jobban megmagyarázza az általunk tapasztalt valóságot.
A
politika: A
politika az emberi egyéni- és csoport-érdekek érvényre
juttatását szolgáló társadalmi tevékenység.
---
A politika az emberi igények megtestesülése, az emberi igények az
emberi természetből származnak, ezért ha helyesen akarunk
politizálni, akkor az emberi természetet kell jobban megismernünk.
---
Az emberi igények összegződnek és politikaként csapnak össze.
Tehát politika nevű felelős, hibáztatható személy vagy
intézmény nem létezik. Mindenért mi magunk, emberek, közösen
felelünk, a gátlástalan igényeink miatt, meg amiért szeretünk a
zavarosban halászni, korrupcióval érvényesülni, és olyan
bandákat választunk meg vezetőkké, akik ezt lehetővé teszik…
---
Milyen ország az, ahol mindig a nagyobb gazember győz a
választásokon?
---
A politikai küzdelmeket a „rossz” és a „silány” millióféle
arca vívja, és próbál a többi rossztól és főként a jótól
elragadni egy-egy koncot, de ez békét és közjót nem eredményez
soha…
--- A
politikai úttest közepén járnak a rendes emberek, a két széle
meg a szélsőségeseké, söpörjön a söpredék!...
---
A politikusok a legaljasabb, a legcsalóbb üzletemberek, mert szinte
mindent ellopnak tőlünk, és cserébe csak a hamis önbecsülésünket
kapjuk, ezt a lelki prostituáltat elégítik ki bennünk…
---
Középen állni a politikai skálán nagyon megtisztelő és épp
annyira életveszélyes is.
---
Mikor értjük meg már végre, hogy nem a politikusokra kell
haragudni, hanem saját magunkra! Aljas politikus mindig és
mindenütt akad elég. A baj abból ered, hogy engedünk az
uszításnak, a gyűlöletkeltésnek, a bűnbakképzésnek, a
megosztásnak. Amióta létezik politika, csak ott tudott elaljasodni
a hatalom, ahol ezt a közerkölcs, a közízlés megengedte.
---
Minden vezetőnek vannak megbízói. A nagy államférfiaknak az
egész nép és a nép legjobb hagyományai, tisztessége és a saját
lelkiismerete a megbízója, de kiknek szolgál az a vezető, aki
lerombolja az oktatást és a gazdaságot (a jövőt), az
egészségügyet, a kulturális szolgáltatásokat (a jelent), az
egész országot?
--- Csupán
szidalmazással, gyalázkodással semmire sem megyünk!
---
Rossznak lenni jó, mondta az akkor ötéves kisfiunk. És sajnos,
anyagilag is megéri, teszem hozzá most, a politikusok gazdagságát
látva, bár nem irigyelve.
---
A rivális politikai, vallási oldal szidalmazása az embereket a
rivális oldaltól elrettentheti ugyan, de a saját táborunk iránti
rokonszenvét csak akkor nyerhetjük el, ha érzik, látják, hogy
harcolunk az ő érdekeikért, emberi jogaikért!
---
A másik politikai oldalon álló ember szívéhez az út nem a
rivális politikai vagy vallási oldal szidalmazásán, hanem főként
az illető ember (anyagi, emberi) megbecsülésén át vezet!
---
A szélsőséges pártokról tudjuk, hogy az emberi gyarlóságra, a
rosszrakapható, uszítható emberi természetre hatnak és úgy érik
el a sikereiket. És vajon a mérsékelt pártok mire hatnak --- az
igazságérzetre, a lelkiismeretre, az emberi tisztességre? No, nem.
ŐK IS a rosszrakapható emberi természetre hatnak, csak nem mennek
el az uszításig. Hát akkor milyen alapon nézik le a szélsőséget?
Mintha az egyik tolvaj azzal kérkedne: Nézzétek, milyen rendes
ember vagyok én, mert csak a felét lopom el, csak fele annyira
csapom be az embereket, mint a szélsőséges szomszéd!
---
Ahol mindig a nagyobb gazember győz a választásokon, ott semmi jót
ne várj!
---
Van-e annak értelme, ha vég nélkül panaszkodunk, sopánkodunk,
szörnyűlködünk, gyűlölködünk, a címeres tolvajokat
szidalmazzuk, a másik politikai oldalt hibáztatjuk, de mi magunk
semmit nem teszünk a saját jövőnkért?
---
Kétféle módon lehet megbecsülést szerezni: a saját értékeink
felmutatásával, vagy ezek híján a mások becsületének
megbecsültségének az alacsonyításával, sározásával,
szidalmazásával.
---
Akit minden oldalról szidnak, az van középen; és amiatt szidják,
mert nem hajlik egyik politikai oldal felé sem, és kimondja az
igazat.
---
Amíg a választók szinte mind a rossz úton járnak, addig vágyálom
azt remélni, hogy a jó úton járó, tisztességes politikusokat
fognak megválasztani.
A
populizmus: A
populizmus uszít (megoszt), a demokratizmus megbékít (integrál,
egyesít, megértésre, megegyezésre, kompromisszumra késztet).
A
populizmus a szélsőséges közszereplők leggyakoribb politikai
magatartása.
A
populizmus azt jelenti szerintem, hogy a politikus nem az igazságot
és a tisztességet (az erkölcsösséget) tartja követendőnek,
hanem a választók kedvében akar járni mindenáron, a
népszerűségét növeli bármilyen erkölcsi kompromisszum árán.
A választóknak, és általában, az emberek egy részének azzal
lehet a legjobban a kedvében járni, hogyha egyeseket kirekesztünk
a közösségünkből, és különösen, ha bűnbakká tesszük őket.
A
kirekesztés a hamis közösségi érzésükre hat (az ún.
falka-ösztönükre), a bűnbakképzés pedig a hamis önbecsülésükre
(az ún. rangsor-ösztönükre).
Egyes
személyek vagy csoportok kirekesztésével kielégül a tömeg hamis
közösségi érzése, tehát a hamis biztonság-érzete, míg a
bűnbaknak tett személyeknél a tömeg tagjai erkölcsileg többnek
érzik magukat, és így kielégül a kárörömük, a hamis
önbecsülésük kényszere.
---
A populizmus az ösztönös érzelmek erkölcsi kontroll és
önmérséklet nélküli kiokádása. Családi hasonlattal élve a
populizmus lényegében azonos az elkényeztetéssel.
A
rangsor-ösztön (Az önbecsülés ösztönös kényszere):
Az az ösztönös késztetés, amely az egyént a közösségen belüli rangja, rangsorbéli helyezése folytonos javítására, a saját értékessége minél magasabb foka elérésére és közösségi elismertetésére kényszeríti. Az önbecsülését jogos, becsületes módon kielégíteni képes ember nem szorul rá a hamis önbecsülésbe való ösztönös beletörődésbe, de az ilyen ember olyan ritka, mint a fehér holló.
Az önbecsülési kényszer kielégítése erkölcsös módja, tehát az evolúció, az élet fennmaradása szempontjából számára hasznos módja az önmagunk fejlesztése, a közösség szempontjából nézve értékesebbé tétele, hiszen az élet fennmaradását és a közösség, de az egyén és az utódai érdekeit is az szolgálja, ha a közösség erőforrásaihoz a közösség számára valóban hasznosabb egyének jutnak hozzá nagyobb mértékben, tehát ha a rangsorban feljebb álló valóban minden esetben értékesebb, hasznosabb az utána következőnél.
Míg az önbecsülési kényszert hamisan kielégítő, kizárólag az evolúciós jutalmazó érzések megszerzésére szolgáló álmegoldás az önámítás és a képmutatás, mert az önámítással az egyén saját magával hiteti el, hogy ő valóban jogosan birtokolja az elért közösségi rangot, és a képmutatás segítségével a közösség többi tagjával hiteti el, hogy az ő rangja, értékessége nem csalás, hamisság eredménye, hanem valódi önfejlesztés és a közösség számára hasznos és fontos erények birtoklásából és gyakorlásából ered.
Az az ösztönös késztetés, amely az egyént a közösségen belüli rangja, rangsorbéli helyezése folytonos javítására, a saját értékessége minél magasabb foka elérésére és közösségi elismertetésére kényszeríti. Az önbecsülését jogos, becsületes módon kielégíteni képes ember nem szorul rá a hamis önbecsülésbe való ösztönös beletörődésbe, de az ilyen ember olyan ritka, mint a fehér holló.
Az önbecsülési kényszer kielégítése erkölcsös módja, tehát az evolúció, az élet fennmaradása szempontjából számára hasznos módja az önmagunk fejlesztése, a közösség szempontjából nézve értékesebbé tétele, hiszen az élet fennmaradását és a közösség, de az egyén és az utódai érdekeit is az szolgálja, ha a közösség erőforrásaihoz a közösség számára valóban hasznosabb egyének jutnak hozzá nagyobb mértékben, tehát ha a rangsorban feljebb álló valóban minden esetben értékesebb, hasznosabb az utána következőnél.
Míg az önbecsülési kényszert hamisan kielégítő, kizárólag az evolúciós jutalmazó érzések megszerzésére szolgáló álmegoldás az önámítás és a képmutatás, mert az önámítással az egyén saját magával hiteti el, hogy ő valóban jogosan birtokolja az elért közösségi rangot, és a képmutatás segítségével a közösség többi tagjával hiteti el, hogy az ő rangja, értékessége nem csalás, hamisság eredménye, hanem valódi önfejlesztés és a közösség számára hasznos és fontos erények birtoklásából és gyakorlásából ered.
A
rasszizmus és a kirekesztés: A
rasszizmus oka a legrövidebben az, hogy a hamis közösségi tudat
(a rasszista kirekesztés kényszere) velünk születik, a minden
emberre érvényes emberi természet része, és nem opcióként,
hanem hatalmas erejű ösztönös kényszerként, amelyet fel lehet
uszítani, szítani a szélsőségesek által. Rendes ember ellenáll
ennek a kényszernek, és tartózkodik más emberek megalázásától,
elítélésétől és kirekesztésétől; de sajnos a vad uszításnak
a társadalom nem elhanyagolható része képtelen és nem is
hajlandó ellenállni, és rasszista-kirekesztő, előítéletes
gyűlölködő csőcselékké alacsonyul.
A rasszizmus két fő hatásból tevődik össze: 1. a hamis közösségi ösztön és a hamis önbecsülés rosszravivő késztetéseiből; 2. a „célszemély” vagy a „célcsoport” célbavételéből, megnevezéséből, de ennek a személynek vagy társadalmi csoportnak a kiléte már tanult ismeret, és nem az ösztönökből származik.
A rasszizmus két fő hatásból tevődik össze: 1. a hamis közösségi ösztön és a hamis önbecsülés rosszravivő késztetéseiből; 2. a „célszemély” vagy a „célcsoport” célbavételéből, megnevezéséből, de ennek a személynek vagy társadalmi csoportnak a kiléte már tanult ismeret, és nem az ösztönökből származik.
---
Ha abból indulunk ki bármely megnyilvánulás láttán, hogy az
elkövetője eleve olyan, hogy ilyeneket elkövet, na, akkor vagyunk
rasszisták!
---
Amikor a szélsőségesek kirekesztik pl. a színesbőrűeket, az kb.
olyan, mintha a gyűszű akarná kirekeszteni a kondért…
A
rosszravivő ösztönös késztetések:
Az öncélú ösztönös öröm- és élvezetszerzési kényszer, az önámítás-képmutatás ösztönös kényszere és a hamis önbecsülés és hamis közösségi érzés ösztönös kényszere. Az emberi ész és a kéjenc, élvhajhász emberi természet megjelenéséig ez nem létezett.
Kiegészítés az erkölcs fogalmához, a jóravivő-rosszravivő késztetéseink magyarázatához:
"- a jóravivő késztetéseken az életfenntartó ösztöneinkből származó késztetéseket értem, amelyek egyértelműen az evolúció hatékony menetét, az élet fenntartását szolgálják. Egyúttal nálam azt is jelenti a "jóravivő" jelző, hogy az egyén erkölcsösen viszonyul a(z evolúciós, ösztönös) vágyaiból származó késztetésekhez, és felvállalja az evolúciós, az ösztönök által késztetett feladatokkal járó nehézségeket, vagyis elutasítja a jutalmazó érzések megszerzését a "könnyebb út" igénybevételével, tehát nem úgy kívánja megszerezni a jutalmazó érzéseket, hogy mellőzné, elcsalná az életfenntartó ösztöneink által késztetett feladatok elvégzését.
- a rosszravivő késztetés pedig szerintem az, amelynél az egyén nem emel gátat a vágyai kielégítése elé, és mindenáron, opportunista, erkölcsileg megalkuvó módon is meg akarja szerezni a jutalmazó érzéseket; engedi magát a kísértésbe vinni, és rátéved a "könnyebb útra", amely minden esetben csalással, hazugsággal, önbecsapással és képmutatással jár."
Az öncélú ösztönös öröm- és élvezetszerzési kényszer, az önámítás-képmutatás ösztönös kényszere és a hamis önbecsülés és hamis közösségi érzés ösztönös kényszere. Az emberi ész és a kéjenc, élvhajhász emberi természet megjelenéséig ez nem létezett.
Kiegészítés az erkölcs fogalmához, a jóravivő-rosszravivő késztetéseink magyarázatához:
"- a jóravivő késztetéseken az életfenntartó ösztöneinkből származó késztetéseket értem, amelyek egyértelműen az evolúció hatékony menetét, az élet fenntartását szolgálják. Egyúttal nálam azt is jelenti a "jóravivő" jelző, hogy az egyén erkölcsösen viszonyul a(z evolúciós, ösztönös) vágyaiból származó késztetésekhez, és felvállalja az evolúciós, az ösztönök által késztetett feladatokkal járó nehézségeket, vagyis elutasítja a jutalmazó érzések megszerzését a "könnyebb út" igénybevételével, tehát nem úgy kívánja megszerezni a jutalmazó érzéseket, hogy mellőzné, elcsalná az életfenntartó ösztöneink által késztetett feladatok elvégzését.
- a rosszravivő késztetés pedig szerintem az, amelynél az egyén nem emel gátat a vágyai kielégítése elé, és mindenáron, opportunista, erkölcsileg megalkuvó módon is meg akarja szerezni a jutalmazó érzéseket; engedi magát a kísértésbe vinni, és rátéved a "könnyebb útra", amely minden esetben csalással, hazugsággal, önbecsapással és képmutatással jár."
---
Rosszat kínjában tesz az ember, de ha teheti, minden ember jót
cselekszik. A lelkiismeret ugyanis eleve erre ösztönöz mindenkit
---
Rossznak lenni jó, mondta az akkor ötéves kisfiunk. És sajnos,
anyagilag is megéri, teszem hozzá most, a politikusok gazdagságát
látva, bár nem irigyelve.
A
sátán: A
keresztény vallás által alkotott jelképes személy, az
erkölcstelenség és a gonoszság, a rosszaság jelképe. Valójában
bűnbaknak hozták létre, hogy az emberi természet rosszravivő
vonásai (a gyarlóság, a hamis önbecsülés) miatt elkövetett
gazságainkért, rémtetteinkért legyen kit hibáztatnunk.
---
Az emberben ott lakik az Isten is, és a sátán is. Az elsőt
lelkiismeretnek, a másodikat erkölcsi esendőségnek, gyengeségnek
hívják.
---
Az emberiségnek az úgynevezett sátánra óriási szüksége van,
mert annak a gonoszsága mellett minden ún. emberi gyarlóság
eltörpül, a legtöbb ember a sátánhoz képest kifejezetten
erkölcsös és rokonszenves lény...
---
Nincs kellemetlenebb, mint egy közelben lakó szent, mert hozzá
képest sátánnak tűnünk; és nagyon jól jön egy igazán gonosz
sátán, akihez képest valóságos szentek lehetünk.
---
Sátánból önellátók vagyunk!...Az egy főre eső
sátánkitermelésünk 100 %-os!
---
Saját sátánja még a legszegényebb embernek is van, mindenkiben
benne lakik… De saját szentje csak igen kevés embernek van…
Csak a lelkileg leggazdagabb. legcsodálatosabb embereknek…
A
siker: valamilyen
(az evolúció számára) hasznos tevékenységben elért eredmény. Ennélfogva csak az lehet sikeres, aki (ami) erkölcsös is.
Definiálni kell, hogy mi a siker: az érvényesülés, vagy az erkölcsi haladás. Ugyanis az ember és ezáltal az emberi társadalom esendő, gyarló, élveteg, élvhajhász, önámító, öntömjénező, képmutató, túlnyomórészt hazug - így az emberi társadalomban elért siker valódi értékessége nagyon kétséges... Az igazi, tehát az erkölcsi sikert csak saját magunk legyőzése, fejlesztése és a társadalom ellenállása leküzdése árán és csakis a társadalom ellenére érhetjük el.
Definiálni kell, hogy mi a siker: az érvényesülés, vagy az erkölcsi haladás. Ugyanis az ember és ezáltal az emberi társadalom esendő, gyarló, élveteg, élvhajhász, önámító, öntömjénező, képmutató, túlnyomórészt hazug - így az emberi társadalomban elért siker valódi értékessége nagyon kétséges... Az igazi, tehát az erkölcsi sikert csak saját magunk legyőzése, fejlesztése és a társadalom ellenállása leküzdése árán és csakis a társadalom ellenére érhetjük el.
A
szabadság:
A szabadság a felismert erkölcsi szükségszerűség.
A szabadság a felismert erkölcsi szükségszerűség.
A
szabadság(-fogalom) a legáltalánosabban a lelkiismerettel, ezáltal
az erkölccsel függ össze, mert az lehet szabad, aki erkölcsösen
követi a lelkiismerete, tehát az életfenntartó ösztönei szavát
és az élet fennmaradása javára cselekszik. Így függ össze a
szabadság az erkölccsel, az erkölcsi szükségszerűséggel. Tehát
a szabadság a felismert, megértett, tudatosodott lelkiismereti
intelem, vagyis a felismert erkölcsi szükségszerűség!
A
szabadság nem külső feltételektől függ, hanem belső
tudatállapot. Az az ember szabad, aki felismerte az erkölcsi
szükségszerűséget és döntését szabad elhatározásából
hozza meg, tehát akit sem szellemi, sem erkölcsi, sem fizikai vagy
egyéb korlátozás nem akadályoz érdemben a döntésében. Az
az ember szabad, aki felismeri az élet fennmaradása érdekeit -
tehát az erkölcsi szükségszerűséget - , és belátja, hogy
aszerint is kell döntenie. Aki alacsony szellemi vagy erkölcsi
színvonala miatt vagy a tiszta tudatát befolyásoló behatástól
akadályoztatva van a helyes út megtalálásánál, az nem szabad.
---
A szabadság általában idegen erőtől való függetlenséget
jelent. Az ember azonban élőlény, és rá is vonatkoznak a
természet, az élet fennmaradása követelményei.
--- Az
emberi életre is érvényes az élet legfőbb törvénye: az élet
folytatódása törvénye. Ezért az emberi életnek is ezt kell
szolgálnia. Az ember emiatt akkor lehet szabad, ha tudatosodott
benne, hogyan szolgálhatja a soron következő döntésénél a
legfőbb célt, tehát ha keresi és felismeri a legfőbb cél, az
élet fennmaradása érdekei által meghatározott szükségszerűséget,
amit a lelkiismeret szava közöl velünk.
---
Szabadság nélkül az élet kipusztul, mert az egyéni döntések
szabadsága, végtelen sokrétűsége és ennek alkotó ereje nélkül
nem jöhet létre közös, helyes döntés, amely pedig most már
feltétlenül szükséges az élet továbbviteléhez.
---
Milliószor szabadabb az a pincebörtön mélyén a kivégzésére
váró politikai elítélt, aki az általa felismert erkölcsi
szükségszerűség szerint élt, mint a világ leghatalmasabb és
leggazdagabb embere, aki aljas módon szerzett birodalma csúcsáról
körbenéz...
---
Az a szabad, aki tudatában van az élet fennmaradása mindenkori
érdekeinek, tehát az erkölcsileg helyes döntés mibenlétének és
annak a felismerésnek, szükségszerűségnek, hogy csakis ezt az
utat választhatja. A szabadság tehát az erkölcsileg helyes
viselkedéshez szükséges tájékozottságot jelenti. A döntés
szabadsága (akaratszabadság) tehát erkölcsi értelemben nem,
hanem csak a szó hétköznapi értelmében létezik, és csak alsóbb
szinteken, mint a mozgás-szabadság, személyes szabadság, fizikai
szabadság stb. A szabadság tehát a fölismert erkölcsi
szükségszerűség, az evolúció, az élet fenntartása érdekeinek
a felismerése.
---
Az a szabad ember, aki hallgat a lelkiismeretére és nincs
akadályozva abban, hogy engedelmeskedjen neki.
A
szánalom: A
szánalom a szolidaritásból fakad. A szánalom a legfőbb erények
közé tartozik, mert csak az tud mást megszánni, aki a saját maga
szánalmasságát, hibáit, esendőségét is, legalább magában,
elismeri.
A
szent: Az
embereket erőszakkal nem lehet befolyásolni, hanem csakis békésen;
a megértés, a meggyőzés és a példamutatás segítségével; és
akiknek volt lelkierejük ezt így végre is hajtani, azokból vált
szent. Jó esetben… Rossz esetben mártír is…
A szerelem: Az emberi evolúció legfontosabb fogalma szerintem. A szerelem az utódnemzés létrejöttét segítő jelenség, érzés. A szerelem elsődleges szerepe szerintem az, hogy az utódnemzés (az élet fenntartása) érdekében az erős vonzalom segítségével képesek legyünk egyrészt elhárítani, másrészt, ha az elhárítás nem lehetséges, akkor figyelmen kívül hagyni a nemzést gátló tényezőket, bármik legyenek is azok.
A szeretet: az evolúcióval kapcsolatban a felebaráti szeretet merül föl leginkább. A felebaráti szeretet leginkább a falka-ösztön terméke, a fajon belüli összetartozást elősegítő legfőbb eszköz, a másik ember elfogadásán alapszik, az pedig a faji hasonlatosságokon, és ezen belül kiemelten annak az ösztönös felismerésén és elismerésén, hogy az emberi fajon belül mind ugyanazoknak az ösztönös kényszereknek a hatása alatt állunk, mind a jóravivő, mind a rosszravivő ösztönöket tekintve, ugyanazokat az előnyöket és hátrányokat kell megtapasztalnunk, ugyanazoknak az erkölcsi jellegű megpróbáltatásoknak vagyunk kitéve, így a sorsunk a lényeget tekintve azonos az összes többi emberével. Ezen alapszik az irgalom, a szánalom, de a szeretet is. A szeretet a másik ember, állat, növény, anyagi képződmény, eszme, általában: a szeretet tárgya feltétel nélküli elfogadása, és a szeretet a lelkiismerettel és az erkölccsel együtt a jóravivő ösztönös késztetéseinket alkotja. A szeretet képességét és a szeretetre való hajlamot, ösztönöztetést, késztetést is a gének adják tovább, mert minél többen egyesülnek (a szeretetben), annál biztosabb az ÉLET fennmaradása az egyén és közössége számára. A szeretet az élet fennmaradása egyik fő segítője.
A szeretet: az evolúcióval kapcsolatban a felebaráti szeretet merül föl leginkább. A felebaráti szeretet leginkább a falka-ösztön terméke, a fajon belüli összetartozást elősegítő legfőbb eszköz, a másik ember elfogadásán alapszik, az pedig a faji hasonlatosságokon, és ezen belül kiemelten annak az ösztönös felismerésén és elismerésén, hogy az emberi fajon belül mind ugyanazoknak az ösztönös kényszereknek a hatása alatt állunk, mind a jóravivő, mind a rosszravivő ösztönöket tekintve, ugyanazokat az előnyöket és hátrányokat kell megtapasztalnunk, ugyanazoknak az erkölcsi jellegű megpróbáltatásoknak vagyunk kitéve, így a sorsunk a lényeget tekintve azonos az összes többi emberével. Ezen alapszik az irgalom, a szánalom, de a szeretet is. A szeretet a másik ember, állat, növény, anyagi képződmény, eszme, általában: a szeretet tárgya feltétel nélküli elfogadása, és a szeretet a lelkiismerettel és az erkölccsel együtt a jóravivő ösztönös késztetéseinket alkotja. A szeretet képességét és a szeretetre való hajlamot, ösztönöztetést, késztetést is a gének adják tovább, mert minél többen egyesülnek (a szeretetben), annál biztosabb az ÉLET fennmaradása az egyén és közössége számára. A szeretet az élet fennmaradása egyik fő segítője.
---
A szeretet a létfenntartó ösztönök egyik legbiztosabb támasza,
mert a közösség biztonságot, sokkal nagyobb túlélési esélyt
ad. A közösség kialakulásához el kell fogadnunk a másik embert,
ez pedig, ha létrejön, maga a szeretet.
---
Aki megérti és elfogadja, hogy minden emberi lénnyel vele
születik az erkölcsi esendőség, a könnyebb út öncélú és
elvtelen igénybevétele, az ösztöneink rosszra hajlamosító
kényszerei, a bűnbeesésre való hajlam; akkor ezerszer
könnyebben elfogad bárkit, tehát sokkal könnyebben tud bárkit
szeretni, mert megérti, hogy mindannyian ugyanazokkal a bűnre
kísértő kényszerekkel küzdünk, és így minden emberrel együtt
tud érezni, és irgalommal, türelemmel lesz minden ember iránt.
--- A
szeretet a lelkek tömegvonzása, összetartó ereje.
---
A szeretet a másik ember, állat, növény, anyagi képződmény
feltétel nélküli elfogadása, és többek közt a lelkiismerettel
együtt a jóravivő ösztönös késztetéseinkhez tartozik. A
szeretet képességét és a szeretetre való hajlamot is a gének
adják tovább, mert minél többen egyesülnek (a szeretetben),
annál biztosabb az ÉLET fennmaradása az egyén és közössége
számára. A szeretet az élet fennmaradása egyik fő segítője.
---
A szeretet szerintem a falka-ösztön gyakorlati megnyilvánulása,
és az evolúciós szempontból sokkal előnyösebb közösség-képzést
hívatott elősegíteni.
A
szélsőségek, a szélsőségesek: A
politikai szélsőjobb és szélsőbal. Minél szélsőségesebb egy
személy vagy csoport, annál jellemzőbb rá, hogy a politikai
hatalmat, a választók rokonszenvét és szavazatát uszítással
szerzi meg.
---
A szélsőségesek figyelmébe ajánlom: bírálni a rossz emberek is
tudnak; segíteni csak a jó emberek szoktak.
---
A szélsőségesekről szóló aforizmákon tapasztalataim szerint a
legjobban a szélsőségesek mulatnak, mert ugye ez aztán őket nem
érinti…
--- Ha
egy szélsőséges lenézi a rendes embert, az olyan, mintha a gyűszű
lenézné a kondért…
---
Szélsőségessel nem érdemes szóba állni, mert összehord sok
aljasságot, gyűlölködik, végül téged vádol aljassággal és
gyűlölködéssel.
---
A szélsőjobb és a szélsőbal helyett az alsójobbot és az
alsóbalt kellene használni, mert ezek nemcsak távolabb, de
sokkal-sokkal lejjebb is vannak a középtől…
A
szép,
a szépség: szép
az, aki (vagy ami) életképes, és az élet fennmaradása
szempontjából hasznos. Tehát másként: szép az, ami vagy aki az
evolúció, az élet fennmaradása szempontjából értékes. Egy
szép nő azért tetszik, mert aki szép, az egészséges, és így
életképes utódokat tud szülni, ami kétségtelenül a
legkedvezőbb az élet fennmaradása céljából. A nagyobb kebel
nyilván azért tetszik jobban a kicsinél, mert jobban tudja
táplálni a csecsemőt; a szélesebb csípő amiatt, mert
nyilvánvalóan sokkal alkalmasabb a magzat kihordására, mint egy
keskeny csípő; a széles vállú, izmos férfi sokkal életképesebb,
mint a szerényebb testű riválisai… Egy szép tárgy pedig
általában hasznos és célszerű, és emiatt tetszik. A művészeti
alkotás azért tetszik, mert az igazat mondja ki vagy mutatja meg,
és ennél mi lehet fontosabb az élet fennmaradása céljából?
---
Szép az, ami (aki) hasznos és életképes az ÉLET, az evolúció
számára.
---
Mivel az érték fogalma is szerintem az evolúció számára
fennálló hasznossággal kapcsolatos, emiatt akár azt is írhatnám,
hogy „szép az, aki (ami) értékes az élet fennmaradása
szempontjából”
A
szolidaritás: Az
emberi faj tartós túlélése egyik fő feltétele az összes ember
szolidaritása, segítőkészsége, áldozatkészsége az összes
többi ember, az emberi faj iránt.
---
Egy biztos: Mivel ember az embert, nép a népet, vallás a vallást
stb. tartósan nem győzheti le (hiszen az emberi elme lakozik
mindenkiben), legfeljebb az ingát átmenetileg saját maga felé
lendítheti ki, így nem a konfrontáció, hanem a szolidaritás a
megoldás!
---
Ha majd egyszer nem egymás ellen küzdünk, hanem vállvetve az
egész emberiség boldogulásáért, akkor mondhatjuk, hogy ez már a
Kánaán!
---
A szolidaritás létkérdéssé vált az emberiség számára!
A
tartás: A
tartás az értékrendünkhöz való ragaszkodást, annak a
betartását jelenti. Az ún. „emberi tartás” az erkölcsösség
megnyilvánulása. Ha nem az erkölcsösséghez igazodik, akkor a
tartás csak a képmutatás egy fajtája!
A
társadalmi
egyenlőség: A társadalmi egyenlőség egyelőre
csak illúzió, mert az emberi természetet a létfenntartó
ösztöneink irányítják, és senki nem akar a másikkal egyenlő
lenni, inkább le akarja győzni. A társadalmi egyenlőségre csak
akkor lesz esélyünk, ha felismerjük és elismerjük, milyen is a
valódi természetünk, és a legnagyobb érték a közösség
érdekeiért folytatott áldozathozatal lesz. Ma a társadalmi
egyenlőség a gyakorlatban még legjobban a demokráciában valósul
meg, de itt is messze elmarad az ideálistól.
A társadalmi erkölcs: Az erkölcsösségnek az a változata, amelyet az adott helyen az adott társadalom vagy társadalmi réteg közmegegyezéssel kialakít. Tehát nincs szó abszolút követelményrendszerről, amely minden emberre érvényes, itt nem az igazi erkölcsről van szó, hanem csak egyfajta piaci alkuról, amelynek során a kialakított helyi erkölcsi normákat erkölccsé "nemesítik", hogy leplezzék azt a megalkuvást, amelyet az erkölccsel, tehát az élet fennmaradásával kapcsolatban elkövetnek. A helyes elnevezés valójában az ilyen relatív erkölcsi normákra a "társadalmi erkölcstelenség" volna...
A társadalmi erkölcs: Az erkölcsösségnek az a változata, amelyet az adott helyen az adott társadalom vagy társadalmi réteg közmegegyezéssel kialakít. Tehát nincs szó abszolút követelményrendszerről, amely minden emberre érvényes, itt nem az igazi erkölcsről van szó, hanem csak egyfajta piaci alkuról, amelynek során a kialakított helyi erkölcsi normákat erkölccsé "nemesítik", hogy leplezzék azt a megalkuvást, amelyet az erkölccsel, tehát az élet fennmaradásával kapcsolatban elkövetnek. A helyes elnevezés valójában az ilyen relatív erkölcsi normákra a "társadalmi erkölcstelenség" volna...
Az erkölcsösség megvalósítása ugyanis a világ legnehezebb feladata; így az emberi társadalom a társadalom sekélyes erkölcsi teljesítménye elrejtése céljából megalkotta a „társadalmi normák” és a „társadalmi erkölcs” fogalmát, amelyek tartalmazzák ugyan az „erkölcs” fogalmat, de valójában csak relativizálják, viszonylagossá teszik azt, és megpróbálják azt a benyomást kelteni, mintha a társadalom által az erkölcsösség terén elért alacsony színvonal egyenlő lenne az erkölcsösséggel.
A társadalmi norma ugyanis szerintem a társadalom többsége által elfogadott szükséges és egyben megengedhető követelményeket jelenti. Aki ezeket a követelményeket teljesíti, az formailag megfelel a „társadalmi erkölcs” által elvárt színvonalnak és erkölcsös embernek számít…
--- Két ország közti háborúban mind a két ország katonái a saját országuk társadalma szemében erkölcsös emberek maradnak (sőt, hősökké lépnek elő!!!), pedig emberek tömegeit öldösik halomra… Miközben nyilvánvalóan megszegik a legelemibb parancsot is: ne ölj embert!!!
Ahhoz, hogy egy ilyen háború elkerülhető legyen, az országok társadalmi „erkölcsét” kellene a teljes erkölcshöz, a teljes igazsághoz igazítani, mert a teljes erkölcs és a teljes igazság a teljes emberiség lét-érdekeit védik. Olyan ...”erkölcs”…, olyan ...”igazság”…, amely a teljes, faji szintű, emberiségi szintű érdekkel ütközik, csak nevében „erkölcs”, valójában az erkölcstelenségnek az adott ország társadalma által elfogadott erkölcstelenségi színvonalát próbálja erkölcsként szentesíteni!
A
társadalmi
„-izmusok”, eszmei irányzatok: az „izmus”
a hasonlóan gondolkodó vagy cselekvő emberek társadalmi csoportja
egységes szellemi tevékenységét, szokásait és törekvéseit
jelenti. Az „izmusok” kiváló bűnbakok a mai társadalmi
képmutatás számára, megszemélyesített társadalmi bűnbak pl.
„a gyermekbűnözés”, „az alkoholizmus”, „a
kábítószerezés”, a kommunizmus, a nácizmus, a
liberalizmus, a baloldal, a jobboldal; tehát eszmei irányzatok,
bármely társadalmi tevékenység vagy jelenség megnevezésére,
melyek alkalmasak bűnbaknak.
A
társadalmi
norma: Társadalmi
normákra avégett van szükség, hogy az adott helyen és időben az
egyéni hamisságokból, az
egyéni önámítás-képmutatásokból
kialakult eredő, egységesült
(társadalmi)
hamisságokhoz alkalmazkodva, a társadalom működőképes
maradhasson. Ha nem uralkodna az emberi társadalomban eleve a
hamisság, nem lenne szükség „társadalmi normákra”, hiszen
mindenki eleve a helyes úton járna.
Az
erkölcsösség megvalósítása ugyanis a világ legnehezebb
feladata; így az emberi társadalom a társadalom sekélyes erkölcsi
teljesítménye elrejtése céljából megalkotta a „társadalmi
normák” és a „társadalmi erkölcs” fogalmát,
amelyek tartalmazzák ugyan az „erkölcs” fogalmat, de valójában
csak relativizálják, viszonylagossá teszik azt, és megpróbálják
azt a benyomást kelteni, mintha a társadalom által az erkölcsösség
terén elért alacsony színvonal egyenlő lenne az erkölcsösséggel.
A
társadalmi norma ugyanis szerintem a társadalom többsége által
elfogadott szükséges és egyben megengedhető követelményeket
jelenti. Aki ezeket a követelményeket teljesíti, az formailag
megfelel a „társadalmi erkölcs” által elvárt színvonalnak és
erkölcsös embernek számít…
Országok közti háborúban mind a két ország katonái a saját
országuk társadalma szemében erkölcsös emberek maradnak, pedig
emberek tömegeit öldösik halomra… Miközben nyilvánvalóan
megszegik a legelemibb parancsot is: ne ölj embert!!!
Ahhoz,
hogy egy ilyen háború elkerülhető legyen, az országok társadalmi
„erkölcsét” kellene a teljes erkölcshöz, a teljes igazsághoz
igazítani, mert a teljes erkölcs és a teljes igazság a teljes
emberiség lét-érdekeit védik. Olyan ...”erkölcs”…, olyan
...”igazság”…, amely a teljes, faji szintű, emberiségi
szintű érdekkel ütközik, csak nevében „erkölcs”, valójában
az erkölcstelenségnek az adott ország társadalma által
elfogadott erkölcstelenségi színvonalát próbálja erkölcsként
szentesíteni!
---
Ha valaki betartja az ún „társadalmi normákat”, már eleve
rendes embernek minősül, ez érthető, hiszen a rendezőelveket a
nagy többség határozza meg. Így tehát teljesen érthetetlen,
hogy a világ miért került a szakadék szélére, hiszen annyi
rendes, normális ember van…
A
tudomány: A
tudomány hozza létre az emberiség létszámnövekedése miatt
szükséges nagyobb erőforrásokat. Az efölötti tevékenysége az
emberi negatívumok kielégítését szolgálja (lustaság, fényűzés,
hívalkodás, agresszió stb.)
---
A tudós ész nélkül, a művész jellem nélkül mit sem ér… De
azért a tudós jellem nélkül és a művész ész nélkül is jól
elboldogul…
---
A tudomány eredményei előbb-utóbb a haditechnikát szolgálják,
így a tudomány erkölcs nélkül semmit nem ér.
A
társadalmi
bűnbak-képzés: Az ösztönös kirekesztés,
rasszizmus, uszítás számára bűnbakok kellenek, ehhez az uszítók
egy-egy társadalmi csoportot szemelnek ki és tesznek meg bűnbaknak.
Lásd még: az előző szócikknél, az
-„izmus”-oknál! A társadalmi bűnbakképzés az
egyik legkárosabb és legaljasabb társadalmi jelenség.
A
terrorizmus: Aki
a terrorizmust kárhoztatja, az végülis arról is eltereli a
figyelmet, ami a terrorizmust létrehozza, az erős országok
hatalmas bűneiről, tehát csupán bűnbakot képez! Álságos,
hazug, képmutató viselkedés az, hogy az erős ország
állampolgáraként élvezem annak a hasznát, hogy az országom
letiporja a gyengébb országokat, és amikor jön onnan a terrorista
és robbant, akkor fel vagyok háborodva, hogy micsoda aljasság! Az!
De az is az, amit az erős országok művelnek a gyengékkel! És nem
a gyengék kezdték! Mindig az erősebb kutya kezd
barátságtalankodni! A globális szolidaritás az egyetlen kiút, és
ebbe nem fér bele az, hogy az erősebb ország kizsákmányolja a
gyengébbet! Ha a globális szolidaritás kellő szintre emelkedik, a
terrorizmus meg fog szűnni.
A
transzcendencia: A "transzcendens" fogalma hamarosan megszűnik, helyébe talán az "ösztönös" vagy a "lelki" jelzők lépnek, vagy ezekhez hasonlók.
Immanuel
Kant ezt írja: ’Immanenseknek nevezzük azokat az elveket, melyek
alkalmazása teljességgel a lehetséges tapasztalat korlátain belül
marad, transzcendenseknek pedig azokat, melyek a kategóriákat
áthágják.’
Transzcendensnek
neveztük tehát eddig az olyan jelenségeket, dolgokat stb,
amelyeket a biológia, a tudomány a mindennapi tapasztalat felől,
azon belülről nem lehetett megmagyarázni, megérteni.
Szerintem
amiatt érezzük a valóságon túlinak, megfoghatatlannak,
titokzatosnak stb. a transzcendens jelenségeket, hatásokat, mert
eddig nem tudtuk, honnan erednek, mi a céljuk, hogyan működnek és
egyáltalán: mi a csudák ezek, hiszen a közelmúltig igen keveset
tudtunk a genetikáról, az öröklődésről, az életfenntartó
ösztönökről.
A
transzcendencia meghatározásáról a Kanttól és a filozófiai
irodalomban olvasható egyéb ismertetésekkel szemben igen nagy
valószínűséggel a genetikai örökítőanyagunkból eredő
életfenntartó evolúciós ösztöneink késztetéseivel megmagyarázhatók
mindazok a jelenségek, késztetések és értelmezések, amelyeket
eddig „a lehetséges tapasztalat korlátain belülről” nem
lehetett megmagyarázni.
A
transzcendencia fogalmát tehát a szó „természetfölötti”
értelmében használni tovább nem lehet, mert immáron az
életfenntartási ösztönök késztetéseivel megmagyarázható a
fogalom és annak a hatása, tehát egyszerű, biológiailag jól
értelmezhető fogalmakkal megértethető a fogalom jelentése.
A
„transzcendencia” minden bizonnyal akkor lép fel az emberi
gondolkodással, érzésekkel kapcsolatban, amikor az életfenntartó
ösztöneink sugallatait érzékeljük. Ezek a sugallatok sokszor a
kényszer erejével lépnek föl, sokszor valóban csak sugallatként,
enyhe befolyásként érzékeljük őket. Az ösztönök késztetései
nyilván annál erősebbek, minél fontosabb az evolúció, az élet
fennmaradása szempontjából az a dolog, amellyel kapcsolatban
éreztetik a hatásukat.
A
transzcendencia tehát szerintem nyilvánvalóan azonos az
életfenntartó ösztöneinkkel, azok hatásával, és nem "anyagon
túli", "képzeletbéli", szellemi képződmény,
hanem a biológiai lényünk szerves része.
Az
unalom
fogalma: Az ember olyannak alakult ki, hogy
általában kimondható, hogy amikor jól érezzük magunkat, tehát
jó a lelkiismeretünk, akkor hasznosak vagyunk a létfenntartás
számára, tehát egyben erkölcsösek is; míg ha bármi miatt rossz
a hangulatunk (ami lényegében a rossz lelkiismeretet is jelenti),
akkor az azt jelzi, hogy haszontalanul telik az időnk, vagy kudarcot
élünk át (amit ki kell javítanunk mielőbb), vagy pedig betegek
vagyunk, bár a betegségre is igaz, hogy létfenntartási
szempontból haszontalan (sőt, veszélyes) állapot (Ez az alapja a
hipochondriának is, mert erkölcsi kibúvót jelent valamilyen
kötelezettség elvégzése alól, mondván: "nem tud dolgozni
(vagy tisztességesen viselkedni, dönteni stb.) szegény, hiszen
beteg!"...). A nehézségek általában a létfenntartás
számára hasznos feladatok végrehajtásánál lépnek fel. A jó
lelkiismeret pedig azt nyugtázza, hogy ezeket a feladatokat,
nehézségeket felvállaltuk és végrehajtottuk, megoldottuk. Ha
tehát nincsenek éppen nehézségeink, akkor kibújtunk a
kötelezettségeink alól (ami tisztességtelen), és ez rossz
lelkiismeretet okoz, az unalom pedig ugyanezt jelenti, tehát azt,
hogy éppen menekülőben vagyunk a kötelezettségek elől. Az
unalom tehát erkölcstelen, mert a létfenntartás számára előnyös
(tehát hasznos) tennivaló mindig akad, csak annak nincs, aki
szándékosan nem vesz róluk tudomást. Kivéve, ha valaki önhibáján
kívül nem jut hasznos elfoglaltsághoz fogság,
fogyatékosság stb., tehát objektív akadályoztatás
miatt.
Az
uszítás: A
rosszravivő ösztönök (az öncélú, elvtelen örömszerzési- és
önbecsülési kényszer, az önámítási-képmutatási kényszer, a
hamis önbecsülés kényszere és
a hamis közösségi kényszer) erejével
vissza lehet élni, úgy, hogy az uszító veszélyt jelez, és
segítségül hívja az embereket. Ekkor a rosszravivő ösztöneink
káros hatása miatt a rendes létfenntartó ösztöneink
rendellenesen kezdenek működni. Így eredményez a falka-ösztönünk
(a közösségi ösztönünk) pl. kirekesztési késztetést, a
rangsor-ösztönünk (az önbecsülési kényszerünk) pedig pl.
bűnbakképzési kényszert és rasszizmust. A kikiáltott veszély
persze hamis, de az embereket ezen az aljas módon a szélsőségesek
mégis saját maguk mellé tudják állítani. A rosszravivő
ösztönök mindenkiben ott vannak, velünk születnek, és csak a
legerősebb jellemű emberek képesek ellenállni a kártevésüknek.
A
vallás: A
vallások érzelmi hatalma egyrészt azon alapszik, hogy az emberek a
lelkiismeretük szava ellenére elkövetett
cselekedeteik bűnössége alól feloldozást akarnak, hogy
megszűntethessék a lelkiismeretük, mint az egyik legfőbb
létfenntartó ösztönünk, az életfenntartó ösztöneink szószólója által keltett szorongást; másrészt a
tudattal rendelkező embernél immár létező halálfélelem ellen
nagyon hatásos a túlvilági újjászületés ígérete.
A vallás mintegy feloldozást ad az alól a lelkiismeretfurdalás alól, amelyet e vallás követői éreznek amiatt, hogy a vallásuk nem a teljes emberiség, nem a teljes emberi faj értékeit tartja szem előtt, hanem kirekeszti az összes olyan embert e vallás követőinek a gyülekezetéből, aki nem ehhez a valláshoz tartozik.
A vallás tehát a kirekesztés legnagyobb tömegeket érintő formája.
Az e kirekesztés miatti lelkifurdalást a többi hívőtárs szeretete, elfogadása igen erősen feledteti. Csökkenti még a lelkifurdalást az is, hogy a vallások követőinek a túlnyomó része nincs otthon a más vallások tanaiban és a szellemtudományokban, így nem igazán tudatosodik benne az, hogy ő bárkit is kirekesztene...
A vallások kialakulását és bizonyos térségekben fennálló létezését bizonyos mértékben magyarázza az, hogy a Föld számos földrajzi (sziget és kontinens), éghajlati (könnyebben és nehezebben élhető régiók) és környezeti (a föld termékenysége, a víz rendelkezésére állása, stb.) körzetre, területre oszlik, amelyekben igen jelentősen különböznek a létfeltételek a többiektől, és az egyes éghajlati zónákban eltérő vérmérsékletű, eltérő külsejű embercsoportok élnek. Ezek a tényezők eleve létrehoztak bizonyos vérmérsékletbéli és egyéb elkülönülést az egyes körzeteket lakó népesség-tömegek között, és a vallások csak mintegy "szentesítették" ezt az elkülönülést...
A vallás mintegy feloldozást ad az alól a lelkiismeretfurdalás alól, amelyet e vallás követői éreznek amiatt, hogy a vallásuk nem a teljes emberiség, nem a teljes emberi faj értékeit tartja szem előtt, hanem kirekeszti az összes olyan embert e vallás követőinek a gyülekezetéből, aki nem ehhez a valláshoz tartozik.
A vallás tehát a kirekesztés legnagyobb tömegeket érintő formája.
Az e kirekesztés miatti lelkifurdalást a többi hívőtárs szeretete, elfogadása igen erősen feledteti. Csökkenti még a lelkifurdalást az is, hogy a vallások követőinek a túlnyomó része nincs otthon a más vallások tanaiban és a szellemtudományokban, így nem igazán tudatosodik benne az, hogy ő bárkit is kirekesztene...
A vallások kialakulását és bizonyos térségekben fennálló létezését bizonyos mértékben magyarázza az, hogy a Föld számos földrajzi (sziget és kontinens), éghajlati (könnyebben és nehezebben élhető régiók) és környezeti (a föld termékenysége, a víz rendelkezésére állása, stb.) körzetre, területre oszlik, amelyekben igen jelentősen különböznek a létfeltételek a többiektől, és az egyes éghajlati zónákban eltérő vérmérsékletű, eltérő külsejű embercsoportok élnek. Ezek a tényezők eleve létrehoztak bizonyos vérmérsékletbéli és egyéb elkülönülést az egyes körzeteket lakó népesség-tömegek között, és a vallások csak mintegy "szentesítették" ezt az elkülönülést...
A
vallás megadja továbbá a falka-ösztön, a közösséghez tartozás
ösztöne kielégítésével járó lelki biztonságot, melyet a
vallás többi követője lelki síkon és a rítusok alkalmával a
velük megvalósuló személyes együttlét révén biztosít.
Mint
a „lelkiismeret” szócikknél, itt is megjegyzem, hogy ha a
Bibliában az „isten” szó helyére a „lelkiismeret” szót
tesszük, a mondat értelme ugyanaz marad, ami szintén alátámasztja,
hogy a vallás, az istenség és a lelkiismeret szerepe, jelentősége,
hatásköre az emberi lélekben egy- és ugyanaz. Azért hozzáteszem, hogy a vallás a lelkiismereti parancsok megvalósításában nem éri el az egyén lelkiismerete által megkövetelt szintet, de jelentősen megközelíti azt.
Az istenség fogalma létrejöttében szerintem igen nagy szerepe van annak is, hogy az emberi ösztönök minden emberi lénynél teljesen egyformák, és hasonló helyzetekben hasonló válaszokat, késztetéseket okoznak bennünk. Ez azt a benyomást kelti, mintha egy istenség nyilvánulna meg felénk következetesen, egyformán mérve ki a jó lelkiismeretet vagy a lelkifurdalást. Nagyon izgalmas lesz figyelemmel kísérni, hogy az ösztöneinkkel kapcsolatos mai (és várhatóan megszaporodó) ismereteink birtokában miként alakul az istenség, a vallás és az ösztöneink sorsa az emberi ismeretek tárházában.
Az istenség fogalma létrejöttében szerintem igen nagy szerepe van annak is, hogy az emberi ösztönök minden emberi lénynél teljesen egyformák, és hasonló helyzetekben hasonló válaszokat, késztetéseket okoznak bennünk. Ez azt a benyomást kelti, mintha egy istenség nyilvánulna meg felénk következetesen, egyformán mérve ki a jó lelkiismeretet vagy a lelkifurdalást. Nagyon izgalmas lesz figyelemmel kísérni, hogy az ösztöneinkkel kapcsolatos mai (és várhatóan megszaporodó) ismereteink birtokában miként alakul az istenség, a vallás és az ösztöneink sorsa az emberi ismeretek tárházában.
---
Olyan bolygón, ahol vagy tucatnyi világvallás – tehát számos,
magáról a teljességet terjesztő eszmetan létezik - hogyan
lehetne komolyan venni a metafizikát (a transzcendenciát)? És ha mégis, akkor tessék
elárulni, melyik vallás az igazi? És a többi vallás hívei mind
a pokolba kerülnek?
A
vágy: A
vágy az életfenntartó ösztönök késztető ereje az utasításaik
végrehajtására.
Harcz
László
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése