Mi okozza a rasszizmust?
A nagy rejtély általam vélt megoldása:
A szélsőséges közszereplők az emberi uszíthatóságot használják ki hatalmi céljaik eléréséhez.
Honnan ered ez az uszíthatóság?
Azt a mai megközelítésekből is lehet tudni, hogy az uszítás (a társadalom egyes csoportjai vagy más nagyobb közösségek, mint pl. más nemzetek, más vallások követői stb. ellen) az emberi természet legalantasabb hajlamaira hat, de hogy miért és hogyan, azt a mai közbeszédből nem lehet megtudni, valójában a mai embertani paradigma sem képes erre válaszolni. Én azonban úgy gondolom, sikerült erre az igen fontos kérdésre kiderítenem a választ.
Tehát honnan is ered az uszíthatóság?
Egyrészt az ún falka-ösztön sajátosságaiból. A falka-ösztön azt ösztönzi bennünk, hogy minél nagyobb és erősebb közösséghez tartozzunk, és aki kívül van a saját közösségünkön, azzal szemben egységes erőként lépjünk föl, mintegy védelmezve a saját közösségünk érdekeit vagy vélt érdekeit. Ez vezet a kirekesztéshez, mert ezt a kirekesztésre ösztönző hajlamot hatalmasan ki tudják használni, vissza tudnak élni vele a gátlástalan uszítók. A kirekesztés meg már gyakorlatilag a rasszizmus egyik legfőbb összetevője.
Az uszíthatóság másrészt a rangsor-ösztönből ered, a rangsor-ösztön adottságaival visszaélve, tehát az emberi természetnek azt a vonását kihasználva, hogy elemi erejű ösztönös késztetésünk van arra, hogy különbek legyünk a többieknél, a közösségi rangsorban minél magasabb helyezést szerezzünk, mert a rangsorban elfoglalt helyünkkel arányos a közösségi erőforrásokhoz való hozzáférésünk, mely döntő a saját magunk és az utódaink túlélése érdekében.
Ezt a rangsor-ösztönt kétféle módon lehet kielégíteni, tehát a közösségen belüli rangunkat növelni: valódi rangnövekedést lehet elérni saját magunk és a teljesítményünk javításával, fejlesztésével; és látszólagos javulást lehet elérni megtévesztéssel, csalással, hazugsággal, a versenytársak kicsinyítésével, alázásával, rágalmazásával, sározásával, az értékük, megbecsültségük hamis úton történő csökkentésével. Ennek a legismertebb és legnagyobb hatású módja a bűnbakképzés.
Tehát a kirekesztés és a bűnbakképzés.
Ezekre az ösztöneinkre hat az uszító, és ezeknek az okait és általában az emberi természet általam vélt működésmódját, mechanizmusát, bemenő és kimenő jeleit dolgozom föl "Az evolúció filozófiája" c. írásomban, amelyet jól egészít ki a két gondolat-gyűjteményem, a “Gondolatszilánkok, összes” és “Az evolúció filozófiája fogalomtára”. Itt az emberi természet szerintem legáltalánosabb leírását adom meg, az én olvasatomban persze.
Az újdonság, a régi paradigmától való eltérés pedig előzetesben, nagyon röviden a következő:
Az ösztöneinkből származó késztetéseink (az önbecsülési kényszer és a falka-kényszer vagy közösségképző kényszer) olyan erősek, elemi erejűek, olyan könnyű felszítani ezeket külső helyzetét és belső adottságait illetően hátrányos helyzetben lévő egyéneknél, tehát a társadalom nagyobbik felénél, hogy abból bármilyen rossz kisülhet, mint pl. a II. világháború és a holokauszt, de minimum a kirekesztés, a gyűlöletkeltés, a rasszizmus.
Harcz László
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése