Harcz László: Az evolúció filozófiája-1. Kattintható Tartalomjegyzék, A teljes szöveg egyben

Archív, 2018. 05. 10., Harcz László: Az evolúció filozófiája - 1. kiadás

A vágyak és a beteljesülés A „könnyebb út” csábítása és a nehezebb, de helyes út felvállalása Erkölcsfilozófia, kultúrális evo...

2016. december 31., szombat

Harcz László: A világ legegyszerűbb levegős napkollektorai.

A következő kollektor-megoldások olyan egyszerűek, hogy aki be tud verni egy szöget egyenesen, és közben nem üt az ujjára, már érdemes elgondolkodnia azon, hogy elkészíti. Ezek kis hatásfokú megoldások, 10-20 %-kal érdemes számolni, de pl. egy 3 x 7 m-es falfelület feketére festve becslésem szerint min. 10 %-os hatásfokú, tehát min. 2kW-ot ad le. Mintha egy 2 kW-os villanykályha ontaná a meleget. Tessék számolni, hogy az igénybevehető falfelület mekkora fűtőteljesítményt jelent Nálatok. Érdemes még a keleti és a nyugati oldalban is gondolkodni, mert ott ugyan a teljes fűtési szezon alatt a hozam csak kb. a fele a délinek, de még így is vastagon megéri a fáradságot. 
Egy fontos kiindulási adat: a napsugárzás 1nm földi felületre, merőlegesen, tehát pl. vízszintes felületre délben, 1000 - 1300 Wattnyi hőenergiát sugároz. Én ebből az óvatosság és az átlagolás miatt 1000 W-ot szoktam alapul venni, ettől a gyakorlatban csak jobb lehet a helyzet. Tehát ha egy kollektor 10 %-os hatásfokú, akkor 1 nm-en 100 Wattot képes felfogni. A legjobb hőcsöves (vákuumcsöves) napkollektorok 90 - 95 %-osok, a legjobb síkkollektorok 70-75 %-osok, a legjobb légkollektorok 40 - 50 % -os hatásfokúak (kivéve az én alufóliás találmányomat, amely kb. 70 %-os, és még fólia fedéssel is kb. 50 %-ot tud!), a nevezetes sörkollektor kb. 30 % - os, a feketére festett fal vagy cserép vagy tégla 10-15 %-os hatásfokú.
1. Megoldás: A ház dél felé néző oldalát feketére befesteni, vagy feketére festett réz- vagy alulemezt vagy alu-fóliát a falhoz támasztani ill. azt a keretet, amelyre a fóliát rögzítettük, a falra rögzíteni, így a falat sem bántjuk, és a hozam is sokkal magasabb, mint a festett falúnál); és ezután a festett falrész(ek) (fémlemezek) fölé lécből és fóliából sátrat kell készíteni. Ennek a faltól ill. a fémlemeztől való távolsága legalább 20-30 cm legyen. A fal és a lemez- ill. fólia-keret közé érdemes 10-20 cm vastag Hungarocellt tenni. A ventillátor, amely a lakásba benyomja a meleg levegőt, lehetőleg a falfelület egyik vége felé legyen, a visszatérő lyuk pedig a másik végénél; fémlemeznél pedig a fémlemez és a fal között legyen kb. 20 cm távolság, és a ventilátor itt is az előzőhöz hasonlóan legyen elhelyezve, és a visszatérő lyuk is. A két lyukra a szoba felőli falsíkon elzárót kell készíteni, ez ezerféle lehet, a legegyszerűbb egy olyan megoldás, mint a villany-kötésdobozok tető-lemeze. A megoldást a helyzet kínálja, nincs különösebb értelme ehhez tanácsokat adni. A fémlemez lehet vaslemez is, de vas esetén minél vékonyabb legyen. E megoldás (a festett falas vagy fémlemezes) talán a legolcsóbb, a legegyszerűbben elkészíthető, és még ez is megéri a munkát, mert pénzbe szinte nem is kerül. A fémlemezesben is csak a fémlemez és a hőszigetelő ára a költség, meg a fólia, de utóbbi filléres tétel.
Ennek a hatásfoka akár 20-30 % is lehet, és akár 20-30 %-ot lehet megspórolni a fűtési szezon teljes költségeiből, megfelelő falfelület-nagyság esetén.
2. Extra megoldás, de ideírom: pl. egy egyszerű nyeregtetős családi háznak lefújjuk feketére a teljes tető-felületét (a dél felé esőt persze), és száradás után fóliát borítunk rá, az ügyességünktől, tehát a rögzítés tartósságától és minőségétől függ, hogy az első nagy vihar leviszi-e. Érdemes egy kicsit domború léc-szerkezetet készíteni, és erre ráfeszíteni a fóliát. És persze, minél hosszabb élettartamú legyen a fólia. Van már többszezonos, sok évet is kibíró fólia is. De még fólia nélkül is érdemes megcsinálni. A meleg levegőt a padlásról szívjuk le a lakásba, és egy másik lyukon nyomjuk vissza a lehűlt levegőt a padlásra. Itt érdemes a szóbanforgó tetőoldal két ellentétes végében elkészíteni a két légjáratot. 
Ennek van egy olyan változata is, hogy egy lyuggatott csőből v. tömlőből vizet csurgatunk a gerincnél a tetőre 30-50 centinként, és az ereszből egy hőcserélőn (pl. régi autóhűtő) átvezetjük, és utána visszanyomjuk egy kis szivattyúval (pl. autó ablakmosó szivattyúval vagy profi keringető szivattyúval) a gerincen futó csőbe. De ennél mindenképpen a „drain back” – megoldást kell alkalmazni, ha vizet használunk, hogy télen ne fagyjon meg a rendszer (szó szerint ez azt jelenti, "visszaszívó megoldás", tehát a víz csak működés közben szivatódik ki a kollektorra, nyugalmi állapotban a víz egy tartályban van, belül, fagymentes helyen). Kérdésre elmondom, mi ez, de ha valaki beüti a kifejezést a gugli haverba, onnan is megtudhatja. A hőcserélőt célszerűen már a lakásban helyezzük el, és egy ventillátorral átnyomjuk rajta a lakás levegőjét. Ennek sokkal jobb lehet a hatásfoka a levegős megoldásoknál, de sokkal több munka is. És fóliát is érdemes föléje feszíteni, kicsit domború szerkezetre.
Meglepően nagy fűtőteljesítményt lehet ezekből a primitív megoldásokból is kivenni, mert extra nagy a napfény-gyűjtő felület.
3. A most leírt változat valóságos csoda, mert a hatásfoka elképesztő, akár 30-40 %-os is lehet, és alig több munka, mint az előzőeknél. Ez olyan, mint a fémlemezes változat, de a fémlemez helyett egy nagy keretet kell készíteni, ez lesz mintegy a kollektor, és tessék megkapaszkodni: a konyhában használt, háztartási alufóliával kell betekerni, vagy aki ügyes, elég csak egy réteget ráfeszíteni, csak gondosan és mégis rugalmasan kell felfeszíteni a keretre a fóliát, hogy a ventilátor huzata, a levegőtorlódásból eredő szakítóerők el ne tépjék a fóliát. Érdemes egy kicsit domborúra készíteni a felületet, és akkor állandóan feszítve lesz a fólia, nem rezeg, nem beszél vissza… Egy lelkesítő számpélda: ha a kollektor-felület 3 m x 5 m = 15 nm, és a hatásfok az építkezési alufóliával kb. 35-40 %, akkor napsütésben ez az eszköz 5,5 - 6 kW-tal fűti a házunkat. Nem semmi! Van a konyhai alufólia és a fémlemezek közt egy áthidaló megoldás is, az építkezési alufólia, vagy tető-fólia, persze, alu. Ez ugyan vastagabb, mint a konyhai fólia, és így a hatásfok is csökken valamelyest, de ez már olyan erős, hogy nem egykönnyen szakad, és ráadásul kb. 1méter szélességben láttam az OBI-ban régebben, tehát kevesebb munkával felrakható a keretre. Gondolom, most is lehet ott is meg máshol is kapni. Jó, hogy eszembe jutott, mert talán ez a legjobb megoldás, mindent összevetve. És még valami a fémlemezekhez: természetesen használt fémlemezek is ugyanolyan jók, csak mosóbenzinnel le kell mosni őket, és feketére lefújni. Mindkét oldalukat, mert a fekete felület könnyebben felveszi és leadja a hőt, és így a hátoldalon is remekül "lenyalhatja" róla az áramló levegő a hőt, a meleget. Ha valaki tanácsot kér, a mobiljával fényképezze le az addig elkészült részeket, és küldje el a laszlo.harcz@gmail.com-ra. Nem ígérem, hogy fénysebességgel válaszolok, de másnapra igen.
A fémfóliás keretet rendes, külön fóliasátorba is lehet tenni, minél közelebb a házhoz. Így a ház érintetlen marad, és pl. a ház mögött elhelyezett sátor nem nagyon rontja a ház látványát. Igaz, több méter hosszú, nagy átmérőjű csövet kell vastagon hőszigetelni, a végső külső átmérő akár 40-50 cm is lehet… És persze a fólia északi oldalát és a földet vastagon hőszigetelni kell, 20-30 cm vastag Hungarocellel vagy bármilyen hulladék, csomagolóanyagként megmaradt hőszigetelőből.
Ezek a dolgok, ismeretek sokéves mérnöki és barkácsolói ismereteim párlatát, javát képezik (ebben a témában..., mert pl. hőlégmotor-fejlesztéseim ennél sokkal nagyobb jelentőségűek, de nem a barkácsolóknak valók...), és emiatt javaslom, hogy aki nem túl ügyetlen és nem túl nagy jövedelmű, az álljon neki, mert megéri!
Elérhetőségeim: a facebook-oldalamon, a skype-on: harcz.laszlo  és email-címem pl. : laszlo.harcz@gmail.com
Harcz László

Harcz László: Mi okozza a rasszizmust?

Mi okozza a rasszizmust?
A nagy rejtély általam vélt megoldása:
A szélsőséges közszereplők az emberi uszíthatóságot használják ki hatalmi céljaik eléréséhez.
Honnan ered ez az uszíthatóság? Azt a mai megközelítésekből is lehet tudni, hogy az uszítás (a társadalom egyes csoportjai vagy más nagyobb közösségek, mint pl. más nemzetek, más vallások követői stb. ellen) az emberi természet legalantasabb hajlamaira hat, de hogy miért és hogyan, azt a mai közbeszédből nem lehet megtudni, valójában a mai embertani paradigma sem képes erre válaszolni. Én azonban úgy gondolom, sikerült erre az igen fontos kérdésre kiderítenem a választ. Tehát honnan is ered az uszíthatóság?
Egyrészt az ún falka-ösztön sajátosságaiból. A falka-ösztön azt ösztönzi bennünk, hogy minél nagyobb és erősebb közösséghez tartozzunk, és aki kívül van a saját közösségünkön, azzal szemben egységes erőként lépjünk föl, mintegy védelmezve a saját közösségünk érdekeit vagy vélt érdekeit. Ez vezet a kirekesztéshez, mert ezt a kirekesztésre ösztönző hajlamot hatalmasan ki tudják használni, vissza tudnak élni vele a gátlástalan uszítók. A kirekesztés meg már gyakorlatilag a rasszizmus egyik legfőbb összetevője.
Az uszíthatóság másrészt a rangsor-ösztönből ered, a rangsor-ösztön adottságaival visszaélve, tehát az emberi természetnek azt a vonását kihasználva, hogy elemi erejű ösztönös késztetésünk van arra, hogy különbek legyünk a többieknél, a közösségi rangsorban minél magasabb helyezést szerezzünk, mert a rangsorban elfoglalt helyünkkel arányos a közösségi erőforrásokhoz való hozzáférésünk, mely döntő a saját magunk és az utódaink túlélése érdekében.
Ezt a rangsor-ösztönt kétféle módon lehet kielégíteni, tehát a közösségen belüli rangunkat növelni: valódi rangnövekedést lehet elérni saját magunk és a teljesítményünk javításával, fejlesztésével; és látszólagos javulást lehet elérni megtévesztéssel, csalással, hazugsággal, a versenytársak kicsinyítésével, alázásával, rágalmazásával, sározásával, az értékük, megbecsültségük hamis úton történő csökkentésével. Ennek a legismertebb és legnagyobb hatású módja a bűnbakképzés. Tehát a kirekesztés és a bűnbakképzés.
Ezekre az ösztöneinkre hat az uszító, és ezeknek az okait és általában az emberi természet általam vélt működésmódját, mechanizmusát, bemenő és kimenő jeleit dolgozom föl "Az evolúció filozófiája" c. írásomban, amelyet jól egészít ki a két gondolat-gyűjteményem, a “Gondolatszilánkok, összes” és “Az evolúció filozófiája fogalomtára”. Itt az emberi természet szerintem legáltalánosabb leírását adom meg, az én olvasatomban persze. Az újdonság, a régi paradigmától való eltérés pedig előzetesben, nagyon röviden a következő:
Az ösztöneinkből származó késztetéseink (az önbecsülési kényszer és a falka-kényszer vagy közösségképző kényszer) olyan erősek, elemi erejűek, olyan könnyű felszítani ezeket külső helyzetét és belső adottságait illetően hátrányos helyzetben lévő egyéneknél, tehát a társadalom nagyobbik felénél, hogy abból bármilyen rossz kisülhet, mint pl. a II. világháború és a holokauszt, de minimum a kirekesztés, a gyűlöletkeltés, a rasszizmus.
Harcz László

A zenei felvételeim linkjei

A zenei felvételeim linkjei:
A Youtube-on a zenei videóimat felsoroló oldal, kattintható video-képekkel az alábbi linken:
4p 24 mp= 4:24, Bach: Goldberg változatok, Ária, a kattintható link:
2:41, Bach: Goldberg változatok, 1. változat
3:35, Bach: Cdúr Prelúdium + Gounod: Ave Maria
7:05, Bachtól 4 kis fuga
3 p 26 mp, Bach: Bourrée on synthesizer
2 p 11 mp, Bach: H moll Suite, Badinerie in rock
2 p 11 mp, Két kis gitáros Bach
1 p 20 mp, Bach: Cm kis Preludium
4 p 32 mp, Bach: János passió, Ruht wohl
12 p29 mp, Bach: Goldberg változatok, Ária és 4 változat
3 p 05 mp, Bach: Cdúr Preludium + Gounod: Ave Maria, zongora hangszínnel
1 p 46 mp, Klarinétbugi
2 p 27 mp, In the Mood
2 p 23 mp, Beatles: I saw her standing there (She was just seventeen)
11 p 10 mp, Rock mix
11 p 49 mp, Boogie-swing mix
2 p 07 mp, Egy hulló falevél
4 p 36 mp, A mi utcánk ó, de szép + Kicsi, gyere velem rózsát szedni...
https://www.youtube.com/watch?v=LVn...