A legolcsóbb a klímás fűtés! Fűtés negyed-áron! Gáz helyett klímát, ne milliós hőszivattyút!
https://docs.google.com/document/d/1K9rJ18C2nAQt3F63bk5as4kc6Q9hnJaCMTSkA00XPxo/edit?usp=sharing
Baráti segítség a gázzal fűtő háztulajdonosok számára!
A legolcsóbb fűtés jelenleg a klímás fűtés, mind a beruházás összegét, mind a folyamatos fűtési költségeket tekintve!
Persze, az alábbiak a családi házakra érvényesek, mert a közös, társasházi központi fűtéssel üzemelő fűtési rendszerhez mindenképpen hőszivattyús kazán kell, és már most mondom: a régi gázkazánt is érdemes megtartani, mert nem kér enni, viszont még jól jöhet energia-krízis idején vagy igen nagy hidegben. És főként: igen jó hasznát vesszük a meglévő gáz fűtési rendszernek addig, amíg még hőszigetelés nélkül van a házunk.
A családi házaknál is tehát mindenképpen érdemes megtartani a gázkazánt.
Egyszintes háznál elég egyetlen split klíma, de egynél több fűtendő helyiség esetén olyan klímát érdemes beszereltetni, amelyhez több beltéri egység is tartozik. Létezik olyan klíma is, amelyhez akár négy beltéri egység is van.
Azt, hogy hány beltéri egységre van szükségünk, azt könnyű meghatározni: annyi darabra, ahány fűtendő helyisége van a háznak. Ezeken a beltéri egységeken külön-külön be lehet állítani a helyiség hőfokát, amelyen tartani akarjuk a hőmérsékletet. Tehát három beltéri egységnél három különböző helyiségben be tudjuk állítani az ott kívánt, akár más-más hőmérsékletet. A kültéri egység mindegyik beltéri egységet szépen ellátja a fűtőenergiával egy csövön át, de onnantól a beltéri egységek önállóan beállíthatók.
A klíma fűtési összteljesítményét akkorára kell választani, hogy átlagos télben, átlagos napon képes legyen kifűteni a hőszigetelt házat, tehát a cirkó-kazánok 18-20 kW-os teljesítményét felejtsük el, általában elég egy 6 - 7 kW-os fűtőteljesítményű klíma. (Két- vagy háromszintes nagy családi háznál persze inkább két darabra van szükség az ajánlott 6 -7 kW-os klímából, de ezt minden esetben egyéni megfontolások alapján tudjuk eldönteni.)
Ez a teljesítmény (tehát a 6-7 kW) ugyanis bőven elegendő egy jól hőszigetelt, átlagos méretű családi ház felfűtéséhez.
Az ára pedig negyede-ötöde egy olyan méretű hőszivattyús rendszerhez képest, amelyet a klímaszerelő kapásból ajánlani fog a házunkhoz, amikor előadjuk az igényünket, hogy gáz helyett hőszivattyús (klímás!, a klíma is a hőszivattyú elvén működik!) fűtésre akarunk áttérni.
Tehát a szerelő által előadott két-három millió Ft-ot igénylő beruházás helyett max. 6-800 ezer Ft-ból ki tudunk jönni egy átlagos méretű családi háznál.
Ráadásul ezt a klímát még olcsóbb árammal is tudjuk táplálni, amelyet “H-tarifa” néven lehet vételezni, persze, ehhez külön mérőhelyet, “órát” kell felszereltetni, de ez csak egy egyszeri költség, általában 60-80 ezer Ft, külön vizsgázott, listáról megszerezhető villanyszerelővel kell elvégeztetni a munkát. A H-tarifás áram jelenlegi ára 22 - 24 Ft/kWh, igen olcsó tarifa; de csak akkor adják (és főként hőszivattyúhoz, klímához), ha a klímánk SCOP értéke (hatásfok-száma) legalább 3.4 vagy annál nagyobb. Erre a vásárlásnál ügyelni kell!
És most jön a turpisság: ha a felszerelt 6-7 kW teljesítményű klíma hidegebb napokon nem képes elérni a beállított hőfok-értékeket, akkor belép mellé az érintetlenül meghagyott gáz fűtőrendszer, az alábbi módon:
– A helyiségekben lévő beltéri egységeken ebben a fejlesztési fázisban lehetőleg ugyanazt a hőfokot állítsuk be, tehát pl. azt, amilyen a gázos fűtésnél már régóta bevált. Legyen ez a példa kedvéért 20°C. A gázos fűtésen pedig egy ennél legalább egy fokkal kisebbet, pl. 19°C-t állítsunk be!
Ha hirtelen hideghullám miatt, vagy a beltéri egység elégtelen teljesítménye miatt a klíma nem képes tartani a 20°C-t, akkor a hőfok leszáll, és amikor már lemegy a 19°C alá is, akkor bekapcsol a gázfűtés, és felviszi a hőfokot 19°-ig, és innen a klíma is emel egy fokot, tehát fázni nem fogunk, meglesz a megszokott 20°C-unk.
Tehát besegít a meghagyott gázos fűtés.
És amikor elkezdjük hőszigeteltetni kívül a házat, akkor nagyon hamar bekövetkezik egy olyan állapot, amikor már a hőszigetelés miatti lecsökkent fűtési igényt a klíma egymagában is képes kielégíteni! Egy 10 cm vastag hőszigetelés hatására a házunk fűtési igénye erősen lecsökken, 15-20 cm-rel pedig akár "passzív házat" is létrehozhatunk, ahol már szinte semennyit nem kell fűteni!
És a ház hőszigetelése költségei lényegében kijönnek az olcsó klímás beruházás által megtakarított 1.5 - 2 millió Ft-ból!
Választhatjuk azt a változatot is, hogy nem hőszigeteltetjük a házat, viszont nagyobb klímás fűtő-teljesítményt építtetünk be; de így az idők végezetéig fizethetjük a ház-hőszigetelt változathoz képesti magasabb fűtési költséget. Igaz, ez még így is mélyen az eredeti gázos fűtési költségek alatt marad, de miért fizessük feleslegesen ezt a kevés többletet is, ha a hőszigeteléssel, tehát egy egyszeri beruházással lejuthatunk a nulla-közeli fűtési költségekhez?!
Sok sikert!
Harcz László